(EurActiv.pl/Wojciech Jakóbik)
Jak donosi portal EurActiv.com, kraje Unii Europejskiej będą zobligowane do wsparcia sąsiadów w wypadku niedoborów energii w sektorach socjalnym i służby zdrowia. Komisja Europejska ma przedstawić stosowne regulacje solidarnościowe.
Źródła portalu w Brukseli oceniają „zasadę solidarności” jako dużą zmianę, która ma również uwzględniać rozwój importu LNG. – W celu zapobieżenia przyszłym kryzysom dostaw gazu, krajowa polityka energetyczna nie wystarczy – mówi rozmówca medium.
Komisja Europejska proponuje zwiększenie wykorzystania istniejącej infrastruktury LNG z obecnych 20 procent przepustowości w celu zmniejszenia zależności od niegodnych zaufania dostawców, jak Rosja – poinformowało źródło EurActiv.com.
Propozycje zebrane w Pakiecie Bezpieczeństwa Energetycznego mają zostać przedstawione 10 lutego. Mają bazować na Strategii Unii Energetycznej przedstawionej przez Komisję. Ma to być odpowiedź na kontrowersyjne projekty infrastrukturalne, jak Nord Stream 2. Pakiet będzie musiał zostać zatwierdzony przez Radę Europejską złożoną z głów państw cżłonkowskich.
Unia ma zostać podzielona na dziewięć regionów, według kryterium bliskości źródeł dostaw, z wyjątkiem wysp energetycznych jak Malta czy Cypr. W jednym regionie znajdą się Wielka Brytania i Irlandia. W innym Belgia, Francja, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Hiszpania. Polska znajdzie się w regionie razem z Czechami, Niemcami i Słowacją. Bułgaria, Grecja i Rumunia stworzą kolejny. Następny będzie składał się z krajów skandynawskich, inny z krajów bałtyckich. Ilość i przepustowość połączeń gazowych w ramach owych grup ma zostać znacząco zwiększona.
Według EurActiv.pl mechanizm wspólnych zakupów gazu promowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i rząd w Warszawie nie znajdzie się w pakiecie. Źródło portalu mówi, że taki mechanizm będzie możliwy za wolą państw członkowskich, pod warunkiem, że zostanie wprowadzony z poszanowaniem zasad Światowej Organizacji Handlu.
Rozmówcy cytowanego portalu twierdzą, że rozwój sektora LNG postulowany w dokumencie Komisji będzie wymierzony w zmniejszenie zależności od Rosji. Uprawdopodabnia to spadek cen gazu skroplonego, zwiększający jego konkurencyjność. Zwiększony import LNG ma także być jednym ze sposobów na walkę z emisją CO2 w ramach polityki klimatycznej.
Komisja ma także przyjrzeć się umowom międzyrządowym w sprawie dostaw surowców w celu oceny ich zgodności z unijnym prawem i celami Unii Energetycznej. Ma także zwiększyć ich transparentność. Ocena ma być dokonywana przed podpisaniem kontraktu.
Rewizja ma dotyczyć także porozumienia o budowie gazociągu Nord Stream 2, który według źródeł EurActiv.pl nie jest zgodny z polityką Komisji Europejskiej i może doprowadzić do zwiększenia udziałów Gazpromu na unijnym rynku z 40 do 60 procent, zwiększając jego zależność od jednego dostawcy. Komisji ma także zależeć na utrzymaniu roli tranzytowej Ukrainy. Komisja zbada, czy projekt jest zgodny z prawem.