Brytyjski przemysł naftowy i gazowy znacznie przyspieszył swoje działania na rzecz osiągnięcia celów transformacji energetycznej, wyprzedzając harmonogram redukcji emisji metanu i produkcyjnych gazów cieplarnianych. Zgodnie z raportem Offshore Energies UK (OEUK), emisje metanu zostały zmniejszone o ponad połowę od 2018 roku, a ogólne emisje związane z produkcją ropy naftowej i gazu spadły o 28 procent w tym samym okresie. Cele określone w North Sea Transition Deal (NSTD), zakładające redukcję emisji o 10 procent do 2025 roku, 25 procent do 2027 roku i 50 procent do 2030 roku, są osiągane na wiele lat przed terminem.
Wielka Brytania postrzega Morze Północne jako kluczowy element w swojej strategii dekarbonizacji. W raporcie OEUK podkreślono, że niemal 70% postępów w dekarbonizacji zostało osiągniętych dzięki innowacjom operatorów, takim jak modernizacja systemów energetycznych oraz wdrożenie technologii wychwytywania gazu. W rezultacie emisje z procesów spalania i odpowietrzania zmniejszyły się o ponad połowę w ciągu ostatnich pięciu lat. Mimo to Morze Północne wciąż ma potencjał do wydobycia ekwiwalentu 13,5 miliarda baryłek ropy i gazu, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości dostaw energii w kraju.
Brytyjski przemysł naftowy i gazowy ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej. Produkcja ropy i gazu będzie w przyszłości surowcem dla procesów przemysłowych, a emisje CO2 będą wychwytywane i składowane. Integracja różnych systemów energetycznych oraz dekarbonizacja obecnych centrów naftowych i gazowych poprzez powiązania z morskimi farmami wiatrowymi pozwolą na czystszą produkcję energii. Payne podkreśla, że współpraca między różnymi technologiami w tej samej przestrzeni morskiej jest kluczem do sukcesu transformacji energetycznej.
Offshore energy / Mateusz Gibała
Pięć lat redukcji emisji przybliża Brytyjczyków do celów dekarbonizacji, ale muszą dalej działać