„Buldogi” wracają za ocean

3 sierpnia 2015, 11:15 Bezpieczeństwo
10.640×300

Po miesięcznym szkoleniu w Polsce z 32 bazy Lotnictwa Taktycznego odleciało dziś za ocean 11 samolotów A-10 Thunderbolt zwanych potocznie „niszczycielami czołgów” z 354 Eskadry Ekspedycyjnej „Bulldogs”. Obecność pilotów amerykańskich wynikała z operacji „Atlantic Resolve”, która stanowi odpowiedź Stanów Zjednoczonych na działania Rosji we wschodniej Ukrainie i na Krymie.

Polscy i amerykańscy żołnierze wykorzystali możliwość wspólnego szkolenia lotniczego do treningu różnych elementów walki powietrznej. Szczególnie dla polskich pilotów symulowana walka przeciwko A-10 była nowym doświadczeniem. A-10 Thunderbolt to legenda amerykańskiego lotnictwa wsławiona ponad 1000 zniszczonych czołgów podczas operacji „Pustynna Burza” w Iraku. Samoloty te zostały stworzone z myślą o misjach CAS, które polegają na udzielaniu wojskom lądowym tak zwanego bliskiego wsparcia lotniczego (z ang. Close Air Support). Podczas obecności w Polsce piloci amerykańskich szturmowców wykonali wiele misji na zastosowanie bojowe na 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach.

Żródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/kpt. Marek Kwiatek (32 BLT)/Tomasz Królikowski/st.chor.sztab Leszek Jóźwik (32BLT)