Buzek: Polityka klimatyczna powinna podlegać energetycznej

5 listopada 2018, 15:15 Energetyka
Jerzy Buzek na CEDE 2018. Fot. BiznesAlert.pl

W budynku Komisji Europejskiej trwa konferencja Central European Day of Energy 2018 zorganizowana przez CEEP po patronatem BiznesAlert.pl. Udział w niej wzięli przedstawiciele rządów, spółek i instytucji Unii Europejskiej. Głos zabrał Jerzy Buzek, były premier i obecny szef Komisji, Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim.

Mądry Europejczyk po szkodzie

Były premier zwrócił uwagę, że dopiero bolesne doświadczenie zależności od jednego dostawcy zmusiły Unię Europejską do potraktowania spraw wspólnej polityki energetycznej poważniej: – Kryzysy gazowe w 2006 i 2009 pokazały nam jak ważna jest dobrze rozbudowana infrastruktura. Wtedy w naszej części Europy była ona niewystarczająco rozwinięta. Przed kryzysami jednak nikt nie chciał rozmawiać na takie tematy – mówił Jerzy Buzek.

Projekty wspólnego interesu

Gość konferencji dodał, że instytucje unijne dostrzegają palącą potrzebę dywersyfikacji źródeł gazu do Europy, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie: – To dlatego tak wiele projektów PCI (projekty wspólnego interesu – red.) dotyczą infrastruktury gazowej. Dodatkowo rozbudowywane będą terminale LNG w Kłajpedzie i Świnoujściu, budowany też będzie dodatkowy obiekt tego typu na chorwackiej wyspie Krk, by połączyć północ Europy z południem.

Najpierw bezpieczeństwo, potem klimat

Przewodniczący ITRE podkreślał, że rynki gazu i energii elektrycznej mierzą się z wyzwaniami różnej natury, choć są one równie istotne. Temat energii elektrycznej łączy się z zagadnieniami polityki klimatycznej, którą były premier postrzega jako część ogólnej polityki energetycznej. – To polityka klimatyczna powinna podlegać polityce energetycznej, a nie odwrotnie – zastrzegał Jerzy Buzek.