Buzek: Unia Europejska jest gotowa na sezon grzewczy

13 listopada 2023, 11:00 Ciepłownictwo

– Unia Europejska jest przygotowana na zimę i sezon grzewczy najlepiej jak to możliwe. […] Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie magazynowania gazu, pierwszego listopada magazyny krajów członkowskich powinny być wypełnione w 90-procentach. W tym roku ten poziom zapasów udało nam się osiągnąć już w połowie sierpnia – powiedział prof. Jerzy Buzek, były premier a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

Prof. Jerzy Buzek. Fot. Wojciech Jakóbik
Prof. Jerzy Buzek. Fot. Wojciech Jakóbik

Zdaniem byłego premiera, europosła Jerzego Buzka, Unia Europejska jest gotowa na nadchodzącą zimę i sezon grzewczy. – Przypomnę, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie magazynowania gazu, które przyjęliśmy w Unii w ekspresowym tempie wiosną 2022 roku i za prace nad którym odpowiadałem w Parlamencie Europejskim, pierwszego listopada magazyny w UE powinny być wypełnione w 90-procentach. W tym roku ten poziom zapasów udało nam się osiągnąć już w połowie sierpnia – mówił prof. Buzek w rozmowie z PAP.

– To historyczny wynik. Był on możliwy również dlatego, że poprzedniej zimy (2022/2023 – przyp. red.) niezwykle oszczędnie gospodarowaliśmy zasobami i nie wysuszyliśmy za bardzo naszych magazynów. To samo powinniśmy więc starać się robić w tym roku: oszczędzać energię, skręcać termostaty, nie przegrzewać pomieszczeń, mieszkań i domów – dodał.

– Im większe zapasy gazu, tym zwykle bardziej stabilna jego cena. Pomaga nam także mechanizm wspólnych zakupów gazu – nieprzypadkowo od co najmniej 2010 roku domagaliśmy się w Parlamencie Europejskim jego wprowadzenia – zaznaczył europoseł.

Opracował Jędrzej Stachura

Polski pomysł wspólnych zakupów gazu zadziwił Brukselę i może zostać na stałe