CBA: Korupcja w Elektrowni Szczecin. Zatrzymano 12 osób

3 lutego 2017, 11:45 Alert
cba
fot. CBA

Agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 12 osób – w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena – w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do elektrowni. Jak podaje agencja, na gorącym uczynku przyjęcia 50 000 zł łapówki CBA zatrzymało Dyrektora ds. Energii elektrowni. Według wyliczeń CBA miało to przynieść Skarbowi Państwa wielomilionowe straty.

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Agencja ustaliła, że dostarczane przez firmę biznesmena transporty wcale nie były biomasą. Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe, mieli potwierdzać, że ciężarówki były wypełnione odpowiednią technicznie biomasą. Przez to dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie, zatrzymali 12 osób, w tym biznesmena i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrowni Szczecin. Wśród zatrzymanych osób jest Dyrektor ds. Energii – Główny Inżynier Elektrowni Szczecin S.A. Dyrektora zatrzymano na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 000 zł.

W wyniku przeszukań zabezpieczono ok. 1 mln zł w gotówce, w tym ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

– Wstępne ustalenia wskazują na spowodowanie tym procederem wielomilionowych szkód na szkodę spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej SA. Sprawa ma charakter rozwojowy – podkreśliła CBA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne