AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Jacek Sasin zapowiada dalsze mrożenie cen energii w 2024 roku. Nowa koncepcja ustępującego rządu?

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że budowa atomu w Polsce ma się odbywać równolegle z udziałem dwóch partnerów zagranicznych z USA i Korei Południowej.

Jacek Sasin w Davos. Fot. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Davos.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział przedstawienie projektu ustawy przedłużającej obowiązywanie ceny maksymalnej energii z 2023 roku na następny rok. Nie ma jeszcze konkretnej propozycji legislacyjnej, ale kilka wariantów powstało dotąd w resorcie klimatu.

– Spółki energetyczne złożyły wnioski o nowe taryfy dla gospodarstw domowych na rok 2024 roku w oparciu o wysokość realnie ponoszonych i precyzyjnie skalkulowanych kosztów. Ostateczne ustalenie taryf to kompetencja prezesa URE, ale już widać, że konieczne jest wprowadzenie mechanizmu osłony obywateli przed wzrostem cen w 2024 roku – powiedział Sasin, cytowany w komunikacie resortu.

Ceny energii elektrycznej są mrożone w oparciu o przepisy tzw. Tarczy Solidarnościowej. Cena maksymalna jest wprowadzana w gospodarstwach domowych do 3000 kilowatogodzin zużycia, 3600 kilowatogodzin w gospodarstwach z niepełnosprawnymi i 4000 kilowatogodzin u rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny. Cena maksymalna wyznaczona w regulacji to 785 złotych za megawatogodzinę.

Ministerstwo klimatu i środowiska informowało o przygotowaniu szeregu rozwiązań legislacyjnych mogących mrozić ceny energii oraz paliw na różne sposoby, ale czekało z przyjęciem ich na zmianę władzy. Informacja MAP może świadczyć o zmianie koncepcji rządowej, a konkrety mogą pojawić się na następnym posiedzeniu rządu.

Ministerstwo aktywów państwowych / Wojciech Jakóbik

RAPORT: Mrozić albo nie mrozić ceny energii, oto jest pytanie


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X