Ceny uprawnień do emisji CO2 przekroczyły już 70 euro za tonę

22 listopada 2021, 16:15 Alert
Zanieczyszczenia, emisje, dym

Europejska cena referencyjna uprawnień do emisji dwutlenku węgla w poniedziałek wzrosła do 70,43 euro za tonę. Jeszcze dzisiaj rano cena wynosiła 69,77 euro za tonę.

Ceny uprawnień do emisji CO2

– Chłodniejsza pogoda i mniejsza produkcja energii z wiatru w tym tygodniu pozostawiły więcej miejsca na wytwarzanie energii z paliw kopalnych, co może przełożyć się na wyższy popyt na uprawnienia. To powiedziawszy, ponieważ Europa jest epicentrum pandemii COVID-19, obawy związane z lockdownami i niższą aktywnością gospodarczą mogą ciążyć na rynkach, także emisji dwutlenku węgla – powiedziała analityczka Refinitiv Ingvild Sorhus. Dodała jednak, że ogólna perspektywa pozostaje optymistyczna.

Poniedziałek był szóstym z rzędu dniem, w którym europejskie uprawnienia do emisji CO2 ustanowiły rekord wszech czasów. Wysokie ceny gazu sprawiają, że dla spółek energetycznych bardziej opłacalne jest spalanie węgla, który emituje dwa razy więcej dwutlenku węgla niż elektrownie gazowe, co z kolei wymaga większej liczby pozwoleń na emitowanie CO2.

Reuters/Michał Perzyński