Przewodniczący RE liczy na porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej

12 grudnia 2019, 13:45 Alert

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył w czwartek w Brukseli, na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE, że liczy na porozumienie unijnych liderów w sprawie celu neutralności klimatycznej na 2050 rok.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Źródło: Flickr
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Źródło: Flickr

Spór o neutralność klimatyczną

„Zmiana klimatu to nasz najważniejszy priorytet na to popołudnie. Mam nadzieję, że będziemy mieli porozumienie. Neutralność klimatyczna to bardzo ważny cel, to również mocny sygnał dotyczący przyszłości Europy” – mówił Michel dziennikarzom. Jak tłumaczył, neutralność klimatyczna będzie oznaczała konieczność ogromnych inwestycji w badania i innowacje, a także w nowe projekty. Przywódcy unijni mają rozmawiać o tej sprawie na początku szczytu – i według planu – zakończyć ten temat jeszcze przed zaplanowaną na godz. 19 kolacją.

Kolejnym ważnym punktem ich obrad ma być kwestia wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Michel relacjonował, że w ostatnich tygodniach odbył wiele dwustronnych spotkań z szefami państw i rządów w tej sprawie. „Musimy podyskutować o poziomie naszych ambicji, jeśli chodzi o następny budżet. Musimy również porozmawiać o właściwym zrównoważeniu klasycznych polityk, jak polityki spójności czy rolnej, i nowych polityk, jak tych dotyczących migracji, innowacji czy zmian klimatycznych” – mówił szef Rady Europejskiej.

Tematem obrad ma być też ewentualna perspektywa wprowadzenia nowych zasobów własnych do unijnego budżetu, opartych na opłacie za opakowania plastikowe niepoddawanych recyklingowi, i wpływów z pozwoleń na emisje CO2. Podziały w sprawie wysokości nowych wieloletnich ram finansowych wykluczają porozumienie na tym etapie. Zaproponowana w ostatnim czasie przez fińską prezydencję całkowita kwota na kolejne siedem lat została odrzucona przez państwa takie jak Polska jako zbyt niska, a przez państwa będące płatnikami netto, jak Niemcy czy Holandia, została skrytykowana jako za wysoka.

Polska Agencja Prasowa

Sawicki: Polska stawia warunki neutralności klimatycznej