AlertEnergetykaOZE

Po wojnie handlowej nie ma już śladu. Wodór połączy Australię i Chiny

Australia i Chiny. Źródło: freepik

Australia i Chiny. Źródło: freepik

Pekin boleśnie odczuł trwającą od czterech lat polityczną i wojnę handlową z Australią. Obecnie między krajami dochodzi do stopniowej odwilży, a premier Anthony Albanese planuje zacieśnić współpracę z Chinami w rozwoju produkcji wodoru.

Wiceprzewodniczący Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, Li Chunlin, spotkał się z założycielem i prezesem wykonawczym australijskiego giganta wydobywczego Fortescue Metals Group (FMG), Andrew Forrestem. Chińscy eksperci podkreślają ogromny potencjał wzrostu zielonego wodoru jako źródła energii i oczekują sukcesu w partnerstwie między Chinami a Australią. 

Li wskazał, że zagraniczne firmy, w tym firmy australijskie, mogą uczestniczyć w rozwoju technologii wodorowych w Chinach.

Andrew Forrest, aktywista i miliarder zajmujący się przemysłem rudy żelaza, wyraził gotowość do współpracy z chińskimi partnerami w celu promowania zasobów zielonej energii. FMG planuje do 2030 roku zbudować roczną zdolność produkcyjną 15 milionów ton zielonego wodoru.

Współpraca między Chinami a Australią w zakresie zielonego wodoru ma duży potencjał, ponieważ oba kraje różnią się pod względem technologii, popytu na rynek i podaży. Badanie przeprowadzone przez australijską Agencję Energii Odnawialnej prognozuje, że popyt na eksport zielonego wodoru z Australii do 2040 roku wzrośnie do 3 milionów ton rocznie, o wartości 10 miliardów dolarów rocznie.

Jednak istnieją również wyzwania, takie jak koszty produkcji i transportu zielonego wodoru. Chiny są konkurencyjnym producentem zielonego wodoru, więc australijski wodór również musi być konkurencyjny cenowo, aby przyciągnąć chiński rynek.

Warto również zauważyć, że sektor energii wodorowej w Chinach rozwija się szybko, a Państwo Środka jest największym na świecie producentem wodoru, osiągając roczną produkcję na poziomie około 33 milionów ton. Opublikowany w marcu plan rozwoju sektora przewiduje dalszy wzrost produkcji wodoru z energii odnawialnej, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Global Times / Jacek Perzyński

Chiny rozważają wznowienie importu węgla z Australii


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X