Chiny zakazały używania iPhone’ów urzędnikom rządowym w obawie o bezpieczeństwo, podaje amerykański dziennik The Wall Street Journal. Wiadomość ta spowodowała spadek akcji Apple o około 4 procent. Zakaz ten zostanie rozszerzony o chińskie spółki i agencje rządowe.
Jest to kolejny przejaw wojny technologicznej między Państwem Środka a Stanami Zjednoczonymi. Warto wspomnieć, że poprzednia amerykańska administracja zakazała własnym urzędnikom korzystania ze telefonów z chińskiej firmy Huawei.
Interesujące jest, że Apple zdywersyfikował produkcję, próbując uchronić się przed skutkami wciągnięcia w przepychanki geopolityczne, które doprowadziły do niemal zdziesiątkowania biznesu smartfonów Huawei na Zachodzie.
W 2019 roku Huawei został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone, w wyniku których nie mógł korzystać z oprogramowania Google ani półprzewodników 5G od zachodnich firm.
Według Gartnera firma chińska firma była drugim co do wielkości sprzedawcą smartfonów na świecie w trzecim kwartale 2019 roku, ale obecnie posiada zaledwie niewielki ułamek tej obecności. Szacowany udział w dostawach smartfonów na poziomie 3-4 procent jest napędzany wciąż wysoką sprzedażą w Chinach.
Według raportu TechInsights Chiny były największym jednolitym rynkiem sprzedaży iPhone’ów w drugim kwartale 2023 roku, odpowiadając za 24 procent globalnych dostaw w porównaniu z 21 procentami w USA.
Według danych Counterpoint Research iPhone jest niezwykle popularny w Chinach i stanowi od 16 do 20 procent wszystkich używanych smartfonów. Ograniczanie iPhone’a w Państwie Środka będą niezwykle niepopularne.
Co ważne, chińskie ograniczenia nałożone na serię iPhone’ów firmy Apple również musiałyby być potencjalnie szerzej zakrojone niż te nałożone na Huawei, ponieważ jest on w równym stopniu dostawcą platformy, oprogramowania i usług, jak i producentem sprzętu. Telefony Huawei objęte wcześniej sankcjami w dużej mierze opierały się na platformie, oprogramowaniu i podstawowych usługach Google.
Huaweiowi udało się jednak przezwyciężyć jeden z poważnych skutków sankcji dzięki właśnie zapowiedzianemu Huaweiowi Mate 60 Pro.
Jest to pierwszy telefon Huawei 5G wydany od 2020 roku z zaprojektowanym z chipem Kirin 9000s, wyprodukowanym we współpracy z chińskim producentem Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC).
The Wall Street Journal / Jacek Perzyński
Huawei omija sankcje USA i chce produkować własne półprzewodniki