Chiński kolos energetyczny przewiduje szybsze odejście Państwa Środka od paliw kopalnych

30 grudnia 2023, 07:00 Alert

Światowy gigant w wydobyciu ropy i gazu Sinopec (Chinese Petroleum and Chemicals Corporation) prognozuje, że zużycie węgla w Państwie Środka osiągnie szczyt około 2025 roku i wyniesie 4,37 mld ton – podała spółka w komunikacie.

Należy wspomnieć, że Sinopec to chińskie przedsiębiorstwo państwowe z siedzibą w Pekinie, które specjalizuje się w wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej, przetwarzaniu ropy oraz dystrybucji produktów ropopochodnych. Według danych portalu Oil & Gas IQ Sinopec w 2022 roku był największym producentem ropy na świecie, z rocznym przychodem w wysokości ponad 405 mld dolarów.

Chiński koncern energetyczny zwraca uwagę, że do 2045 roku dostawy energii zeroemisyjnej, głównie słonecznej i wiatrowej, prawdopodobnie przekroczą równowartość 3 mld ton standardowego węgla. W prognozie na 2060 rok słońce i wiatr staną się dominującym źródłem energii pokrywającym ponad połowę zużycia energii w Państwie Środka.

Sinopec przewiduje się, że krajowy szczyt zużycia ropy zostanie osiągnięty w latach 2026–2030 i wyniesie 800 mln ton m sześć, czyli około 16 mln baryłek dziennie, częściowo z powodu szybszego niż oczekiwano rozwoju w sektorze elektromobilności. Interesujący jest, że według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Chinach, drugim co do wielkości konsumencie ropy na świecie, w całym 2023 roku zużyło się 760 mln ton, czyli 15,2 mln baryłek dziennie.

W przypadku błękitnego paliwa państwowy koncern również przewiduje spadek zapotrzebowania w całym kraju. Sinopec prognozuje, że zapotrzebowanie Chin na gaz, będącym paliwem przejściowym na ścieżce ku neutralności klimatycznej, osiągnie szczyt około 2040 roku na poziomie 610 mld m sześć, co będzie stanowić 13 procent pierwotnego zużycia. Dla porównania, w 2025 roku zużycie gazu wyniesie 425 mld m sześc., czyli 9 procent pierwotnego zużycia.

Warto wspomnieć, że we wrześniu 2020 roku prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział, że Państwo Środka osiągnie szczyt emisji przed 2030 rokiem, a neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla przed 2060 rokiem.

Sinopec / Jacek Perzyński

Perzyński: Transformacja energetyczna Europy bez Chin. Trudniej, wolniej…bezpieczniej?