(Crienglish.com/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)
Chiny po raz pierwszy pozwoliły prywatnym spółkom chińskim na eksplorację zasobów ropy oraz gazu. Poinformowało o tym ministerstwo ziemi oraz zasobów naturalnych ogłaszając przetarg na poszukiwania złóż w regionie autonomicznym Sinciang-Ujgur.
Dyrektor Agencji Ropy i Gazu przy resorcie ziemi oraz zasobów naturalnych Yang Yonggang stwierdził, że nowa polityka stanowi pozytywny impuls dla spółek prywatnych.
– Wcześniej tylko państwowe spółki mogły prowadzić poszukiwania złóż ropy oraz gazu. Obecnie nowy przetarg ogłoszony w Sinciang może pomóc przyciągnąć wykwalifikowane i sprawnie ekonomicznie spółki. Stopniowo zostaną otwarte drzwi do poszukiwania ropy i gazu w całym państwie – powiedział Yonggang.
Na chwilę obecną w przetargu na poszukiwanie złóż węglowodorów w pięciu blokach w Sinciang bierze udział 13 spółek państwowych oraz prywatnych. W ramach przyjętej polityki wszyscy jego uczestnicy powinni być spółkami chińskimi. Przy czym zwycięzca powinien mieć pakiet kontrolny i biznes z prywatnymi aktywami wartymi ponad 1 mld juanów. Wyniki przetargu mają zostać opublikowane po zatwierdzeniu ich przez komisję ekspertów oraz przez resort ziemi oraz zasobów naturalnych.
Krok ten jest spójny z planami Pekinu dotyczącymi zwiększenia udziału spółek prywatnych w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetycznym.
Ponadto w ramach prowadzonych przez rząd reform, Chiny planują utworzyć nową spółkę naftowo-gazową, aby zlikwidować monopol w sektorze energetycznym. Pekin zamierza przekazać jej zwierzchnictwo nad transportem ropy oraz gazu przynależne obecnie trzem dominującym koncernom – China National Offshore Oil Corp (CNOOC), China National Petroleum Corp (CNPC) oraz Sinopec Group.
Władza w Chinach rozważa nadal, czy plan wdrożyć w etapach i jaki powinien być terminarz jego wdrożenia. Reforma sektora energetycznego jest priorytetem dla chińskiego prezydenta Xi Jinpinga. Kilku urzędników wyższego szczebla włącznie z byłym szefem bezpieczeństwa Zhou Yongkangiem zostało skazanych za korupcję z udziałem państwowych spółek naftowych.
Chiny są drugim co do wielkości importerem ropy na świecie.