(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński)
Gazprom nie będzie w stanie wznowić kontraktów na dostawę gazu do Turcji w przypadku ich przerwania, na fali politycznych rozbieżności. Taką opinię miał wyrazić cytowany przez portal oilcapital.ru, jeden z prywatnych, tureckich importerów rosyjskiego gazu.
Stwierdził również, że końcowi odbiorcy w Turcji już są zaniepokojeni możliwym wstrzymaniem dostaw z Rosji.
– Jeśli Gazprom przestanie dostarczać gaz do Turcji, ze względu na różnice polityczne to można śmiało powiedzieć, że firma ta straci w Turcji reputację, co znaczy, że w przyszłości koncern nie będzie mógł sprzedawać gazu do do tego kraju. W tym przypadku bardzo mocno ucierpią odbiorcy końcowi, którzy już są zaniepokojeni możliwym odłączeniem dostaw. Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie – powiedziało anonimowe źródło.
Według niego, ze względu na wspomniany niepokój, podjęty został polityczny krok w postaci podpisania memorandum o dostawach do Turcji skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Kataru.
Szerzej: Turcja podpisała z Katarem umowę o dostawach LNG. Narzędzie negocjacji z Rosją?
W mediach zaczęły pojawiać się informacje, że ze względu na fakt zestrzelenia przez Turcję rosyjskiego samolotu bojowego, rosyjsko-tureckie rozmowy na temat cen dostaw gazu od Gazpromu i ewentualnej budowy nowego gazociągu – Turkish Stream mogą być trudniejsze. Możliwe jest też zaprzestanie przesyłu gazu do Turcji.
Wcześniej wicepremier Turcji Mehmet Simsek stwierdził, że jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Turcji, to Ankara zwiększy zakup surowca w Azerbejdżanie oraz Iranie. Według niego nie jest wykluczone, że Ankara rozważy także kwestię dostaw dodatkowego wolumenu LNG.
Warto wspomnieć, że 50 proc. importowanego przez Turcję gazu pochodzi z Rosji.
Turcja importuje gaz z Azerbejdżanu poprzez gazociąg Południowokaukaski (Baku-Tbilisi- Erzurum). Ankara ma podpisany kontrakt na zakup 6,6 mld m3 surowca z azerskiego złoża Szach Deniz. Na chwilę obecną, Turcja sprowadza gaz z Iranu, Rosji oraz Azerbejdżanu. Ponadto Ankara podpisała z Algierią umowy na dostawę odpowiednio 4,4 mld oraz 1,2 mld m3 LNG rocznie.