Badania naukowców
Uzyskanie nowych wyników było możliwe dzięki wyjątkowym znaleziskom. Naukowcy przebadali doskonale zachowane skamieliny liści sprzed 27 oraz 22 milionów lat, pochodzące z tego samego regionu na terenie obecnej Etiopii.Liście to doskonały materiał dla badania tego typu. To dlatego, że stężenie dwutlenku węgla wpływa na prowadzoną przez roślinę fotosyntezę, a przez to na także anatomię i fizjologię liści. Zależy od niego m.in. budowa otworów, przez które roślina pobiera dwutlenek węgla.
Temperatury w czasie życia badanych liści są przy tym dobrze poznane, co pozwoliło sprawdzić potencjalne powiązania między cieplarnianym gazem a klimatem.
„Wcześniejsze prace dostarczały rozmaitych rezultatów i sprzecznych danych na temat stężeń dwutlenku węgla w okresach, które badaliśmy” – mówi kierujący badaniem dr Tekie Tesfamichael. „Jednak dokładniejsza kontrola wieku skamielin pozwoliła nam określić czy stężenie atmosferycznego dwutlenku węgla ma związek z ociepleniem, które jest dobrze udokumentowane w badaniach geochemicznych skamielin morskich i oceanicznych osadów” – tłumaczy geolog.
Dwutlenek węgla ma wpływ na klimat
Wyniki są zgodne z dzisiejszymi modelami, choć dla ścisłości trzeba powiedzieć, że nie wskazują, co jest przyczyną, a co skutkiem. „Zmiana temperatury w czasie badanego okresu, w przybliżeniu odpowiada zmianom, jakie przewidują modele klimatu dla kolejnego wieku, przy założeniu dwukrotnego zwiększenia stężenia dwutlenku węgla licząc od początku rewolucji przemysłowej” – mówi współautorka pracy prof. Bonnie Jacobs.
Dzięki nim specjalistom od klimatu łatwiej będzie odpowiedzieć na dręczące ich pytania. „Jedno z nich brzmi: jaka jest wrażliwość średniej temperatury na Ziemi na stężenie dwutlenku węgla?” – mówi prof. Jacobs.
To informacje kluczowe dla podejmowanych dzisiaj decyzji. „Im więcej rozumiemy o zależności między stężeniem atmosferycznego dwutlenku węgla a globalną temperaturą w przeszłości, tym lepsze plany możemy opracować w odniesieniu do zmian w przyszłości” – wyjaśnia dr Tesfamichael.