Rosja ma na celowniku energetykę Polski

25 czerwca 2024, 09:30 Alert

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, powiedział, że Rosja będzie przeprowadzała cyberataki na polską infrastrukturę krytyczną. Wśród obszarów zagrożonych wymienił między innymi energetykę.

Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay
Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay

Polska Agencja Prasowa (PAP) przywołała słowa ministra Krzysztofa Gawkowskiego który na antenie TVN 24, powiedział, że rosyjskie służby będą przeprowadzać cyberataki na infrastrukturę krytyczną.

– Od kilku dni wiemy, że delegowane są dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRU, aby przeprowadzać cyberataki na Polskę. Infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyka, administracja rządowa i samorządowa to główne kierunki cyberataków – powiedział cytowany przez PAP.

Według danych ministerstwa liczba cyberataków na Polskę rośnie z roku na rok. W 2022 roku doszło do 40 tysięcy ataków, a w następnym roku do 80 tysięcy.

– Przykładem bardzo niebezpiecznego typu ataku jest ten wymierzony w infrastrukturę krytyczną danego kraju. Przykładowo w linie kolejowe i przestawienie zwrotnic lub sygnalizacji ruchu co może doprowadzić do kolizji oraz zatorów. Podobnym przykładem są manipulacje sterownikami w oczyszczalni wody. Dodanie do wody pitnej różnych chemikaliów może skutkować zatruciem całej społeczności lokalnej. Tego wszystkiego można dokonać zdalnie, poprzez ataki w cyberprzestrzeni – tłumaczy Cyprian Gutkowski, z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Gutkowski: Podzespoły chińskie są piętą achillesową energetyki Zachodu (ROZMOWA)