Cztery sposoby zielonego ministra gospodarki Niemiec na uratowanie Energiewende

12 stycznia 2022, 07:15 Alert

Nowym ministrem gospodarki i klimatu w niemieckim rządzie federalnym jest Robert Habeck, współprzewodniczący partii Zielonych, który przedstawił plan dalszego zwrotu energetycznego zwanego Energiewende.

Robert Habeck. Źródło: Wikicommons
Robert Habeck. Źródło: Wikicommons

Według niemieckiego ministra ds. gospodarki i ochrony klimatu Roberta Habecka sukces Energiewende ma być możliwy poprzez wdrożenie czterech środków. Pierwszy to pakiet z pilnymi ustawami i projektami, który powinien zostać przyjęty przez rząd w kwietniu. Sednem tego ma być reforma EEG (ustawa o odnawialnych źródłach energii). Drugim elementem będzie energetyka słoneczna. Chodzi tu o modele dla najemców i właścicieli nieruchomości, podwyższenie progów przetargowych oraz uproszczenia dla systemów typu open space z uwzględnieniem kryteriów ochrony przyrody. W odniesieniu do energetyki wiatrowej Habeck chce skrócić obowiązujące odległości od radarów ruchu lotniczego i radarów meteorologicznych. Ponadto ministerstwo gospodarki podkreśla, że w przyszłości będą zarezerwowane dwa procent obszarów lądowych dla energetyki wiatrowej. W celu zwiększenia produkcji zielonego wodoru zdolności elektrolizy muszą zostać natychmiast rozbudowane, aby przemysł mógł być zaopatrywany w wystarczającą ilość zielonego wodoru.

Obecna ustawa o odnawialnych źródłach energii ma zostać w aktualnej formie zlikwidowana. Ma to zmniejszyć ciężar cenowy dla konsumentów prywatnych. W perspektywie krótkoterminowej, w przypadku gospodarstw domowych o niskich dochodach, rząd chce wprowadzić z jednorazowa dopłatę do ogrzewania. W zależności od wielkości gospodarstwa, kwota ta będzie wynosić minimum 135 euro. Rząd federalny planuje wydać w tym celu w bieżącym roku 130 milionów EUR. Jak wynika z projektu ustawy zyskać na tym może około 700 000 gospodarstw domowych.

Handelsblatt/Aleksandra Fedorska