Prezes PGE Wojciech Dąbrowski porozmawiał z Dziennikiem Łódzkim o obawach pracowników zagłębia bełchatowskiego i nowej strategii energetycznej. Grupa zapowiada pomoc i transformację przedsiębiorstwa.
Strajk i rozłożenie procesu dekarbonizacji
Dziennik Łódzki zaznaczył w rozmowie z prezesem Dąbrowskim, że związkowcy z Bełchatowa rozważają strajk i wstrzymanie dostaw węgla do elektrowni. – Nie ma żadnych podstaw do strajku. Takie groźby związkowców w trudnym czasie pandemii są skrajnie nieodpowiedzialne. Elektrownia Bełchatów nie zostanie zmarginalizowana, a wręcz przeciwnie. Bełchatów będzie kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w perspektywie długoterminowych inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Nowa Strategia Grupy PGE została przygotowana w taki sposób, aby przyśpieszyć polskie inwestycje w OZE, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez dalsze funkcjonowanie aktywów węglowych, wspierających rozwój OZE pod kontrolą Skarbu Państwa – odpowiedział szef PGE.
Prezes przyznał, że taka koncepcja pozwala na kontrolowane rozłożenie procesu dekarbonizacji w czasie i w sposób niezagrażający miejscom pracy w elektrowniach i kopalniach węgla brunatnego. – W innym przypadku czekałby nas nieskoordynowany upadek energetyki konwencjonalnej i uzależnienie Polski od energii ze źródeł odnawialnych, z tym że zagranicznych. Może związkowcy mogliby zadać sobie pytanie, który wariant wybierają – dodał.
Przyszłość Złoczewa
Dziennik Łódzki zapytał również o przyszłość nowego złoża węgla brunatnego w Złoczewie. – Spójrzmy na twarde dane. To bardzo kapitałochłonna inwestycja, na którą żadna instytucja finansowa nie udzieli PGE kredytu. Natomiast wzrost kosztów emisji dwutlenku węgla sprawia, że inwestycje w węgiel i eksploatacja aktywów węglowych stają się nieopłacalne. Ponadto w przypadku rozpoczęcia inwestycji w Złoczew zablokowana zostanie możliwość skorzystania przez region łódzki ze środków unijnych na transformację. Pytanie też do mieszkańców, czy chcą kolejnej odkrywki, czy rozwoju regionu w kierunku ekologicznym, z czystymi, zielonym miejscami pracy – powiedział Wojciech Dąbrowski.
Podział aktywów
Podczas rozmowy prezes PGE wspomniał o założeniach nowej strategii i stworzeniu nowej struktury właścicielskiej aktywów konwencjonalnych, a mianowicie podziału na grupy węglowe i niewęglowe. – Do realizacji programu inwestycyjnego konieczne jest dostosowanie organizacji do nowych wyzwań. Przygotowujemy aktywa konwencjonalne, w tym również kompleks bełchatowski, do funkcjonowania w nowej strukturze właścicielskiej. Podział aktywów Grupy PGE jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, przeprowadzonym również z sukcesem w innych krajach europejskich np. w Niemczech. Elektrownia Bełchatów nadal będzie jednak kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Realizacja inwestycje OZE jest czasochłonna. Zastępowanie mocy konwencjonalnych źródłami odnawialnymi będzie naturalne, ale też rozłożone w czasie.
Dziennik Łódzki/Jędrzej Stachura
Dąbrowski: Niezależnie jaki będzie cel emisji do 2030 roku, będzie on wymagał wielkiego wysiłku