EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Dąbrowski: Elektrownia Bełchatów jest niezbędna do zabezpieczenia zwrotu ku OZE

Wojciech Dąbrowski. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Wojciech Dąbrowski. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski porozmawiał z Dziennikiem Łódzkim o obawach pracowników zagłębia bełchatowskiego i nowej strategii energetycznej. Grupa zapowiada pomoc i transformację przedsiębiorstwa.

Strajk i rozłożenie procesu dekarbonizacji

Dziennik Łódzki zaznaczył w rozmowie z prezesem Dąbrowskim, że związkowcy z Bełchatowa rozważają strajk i wstrzymanie dostaw węgla do elektrowni. – Nie ma żadnych podstaw do strajku. Takie groźby związkowców w trudnym czasie pandemii są skrajnie nieodpowiedzialne. Elektrownia Bełchatów nie zostanie zmarginalizowana, a wręcz przeciwnie. Bełchatów będzie kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w perspektywie długoterminowych inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Nowa Strategia Grupy PGE została przygotowana w taki sposób, aby przyśpieszyć polskie inwestycje w OZE, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez dalsze funkcjonowanie aktywów węglowych, wspierających rozwój OZE pod kontrolą Skarbu Państwa – odpowiedział szef PGE.

Prezes przyznał, że taka koncepcja pozwala na kontrolowane rozłożenie procesu dekarbonizacji w czasie i w sposób niezagrażający miejscom pracy w elektrowniach i kopalniach węgla brunatnego. – W innym przypadku czekałby nas nieskoordynowany upadek energetyki konwencjonalnej i uzależnienie Polski od energii ze źródeł odnawialnych, z tym że zagranicznych. Może związkowcy mogliby zadać sobie pytanie, który wariant wybierają – dodał.

Przyszłość Złoczewa

Dziennik Łódzki zapytał również o przyszłość nowego złoża węgla brunatnego w Złoczewie. – Spójrzmy na twarde dane. To bardzo kapitałochłonna inwestycja, na którą żadna instytucja finansowa nie udzieli PGE kredytu. Natomiast wzrost kosztów emisji dwutlenku węgla sprawia, że inwestycje w węgiel i eksploatacja aktywów węglowych stają się nieopłacalne. Ponadto w przypadku rozpoczęcia inwestycji w Złoczew zablokowana zostanie możliwość skorzystania przez region łódzki ze środków unijnych na transformację. Pytanie też do mieszkańców, czy chcą kolejnej odkrywki, czy rozwoju regionu w kierunku ekologicznym, z czystymi, zielonym miejscami pracy – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Podział aktywów

Podczas rozmowy prezes PGE wspomniał o założeniach nowej strategii i stworzeniu nowej struktury właścicielskiej aktywów konwencjonalnych, a mianowicie podziału na grupy węglowe i niewęglowe. – Do realizacji programu inwestycyjnego konieczne jest dostosowanie organizacji do nowych wyzwań. Przygotowujemy aktywa konwencjonalne, w tym również kompleks bełchatowski, do funkcjonowania w nowej strukturze właścicielskiej. Podział aktywów Grupy PGE jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, przeprowadzonym również z sukcesem w innych krajach europejskich np. w Niemczech. Elektrownia Bełchatów nadal będzie jednak kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Realizacja inwestycje OZE jest czasochłonna. Zastępowanie mocy konwencjonalnych źródłami odnawialnymi będzie naturalne, ale też rozłożone w czasie.

Dziennik Łódzki/Jędrzej Stachura

Dąbrowski: Niezależnie jaki będzie cel emisji do 2030 roku, będzie on wymagał wielkiego wysiłku

 


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X