Dąbrowski: Ciepłownictwo apeluje o szybką zmianę regulacji

13 grudnia 2019, 11:00 Energetyka

System taryfowania ciepłownictwa nie odpowiada dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku. Bez zmiany legislacji i systemu taryfowania sektor nie poradzi sobie z wyzwaniami inwestycyjnymi związanymi z dostosowaniem do rygorystycznych norm środowiskowych Unii Europejskiej – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes PTEZ.

Elektrociepłownia w Łęgu. Zdjęcie: Radosław Ziomber (licencja CC BY-SA 3.0).

– Sytuacja na rynku ciepłowniczym jest bardzo dynamiczna. Aktywnie włączamy się w wyznaczeniu rozwoju energetyki i ciepłownictwa. Jesteśmy w okresie głębokiej transformacji. Kierunki dla ciepłownictwa są jasne, czyli zmiana miksu paliwowego. Węgiel nie będzie naszym podstawowym paliwem. W najbliższych latach, w trakcie okresu przejściowego, będziemy korzystali z paliwa gazowego – powiedział.

Jak zaznaczył przed sektorem ciepłowniczym cały czas stoją ogromne wyzwania. – Głównie związane ze spełnieniem rygorystycznych norm środowiskowych BREF/BAT. To niesie ze sobą duże koszty. W konsekwencji przyczynią się do tego, że będzie nam się żyło lepiej, z lepszym powietrzem, ale jako przedsiębiorstwo musimy ponieść duże nakłady na inwestycje, które nie zwiększą naszych przychodów tylko koszty. To ogromne obciążenie. Nie wspomnę o cenach uprawnień CO2, które w ciągu kilku lat wzrosły o ponad 200 procent. Jednocześnie mamy do czynienia z presją na niskie ceny ale mamy granicę, której nie możemy i nie powinniśmy przekroczyć – powiedział Dąbrowski.

Podkreślił, że branża ciepłownicza rozmawia z Ministerstwem Klimatu i Urzędem Regulacji Energetyki. – Liczymy na dobrą współpracę z ministrem klimatu Michałem Kurtyką, który podobnie jak minister energii Krzysztof Tchórzewski dostrzegł rolę ciepłownictwa. Pokazujemy w jakiej jesteśmy sytuacji. Stale potrzeba pilnej zmiany całego rynku ciepła w Polsce. To postulat jaki wystosowują spółki produkujące ciepło. Wzywamy do niezwłocznych zmian legislacyjnych aby przepisy były bardziej elastyczne względem otoczenia rynkowego. System taryfowania był niezmieniany od 10 lat. To musi ulec zmianie – dodał prezes PTEZ.

W trakcie wystąpienia zwrócił uwagę na bardzo niską rentowność ciepłownictwa. – Obecnie wynosi ona 1,5 procent. To nie pozwala zmierzyć się z wyzwaniami jakie nas czekają. Istnieje ryzyko, że ze względu na rentowność będzie trudno pozyskać finansowanie zewnętrzne. To co się dzieje nie odpowiada zmieniającemu się otoczeniu gospodarczego. Nie wyciągamy ręki tylko po pomoc. Chcemy uelastycznienia taryf, możliwości rabatowania taryf w okresie przejściowym, chcemy udzielać upustów naszym dużym klientom. Chcemy aby taryfy odzwierciadlały realną sytuację na rynku – zakończył.

Opracował Piotr Stępiński