Dąbrowski: Polska będzie rozwijać OZE, ale nadal potrzebuje węgla

20 kwietnia 2022, 10:24 Energetyka

– Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważna jest suwerenność energetyczna. Polska energetyka będzie szła w kierunku OZE, ale żeby być suwerennym energetycznie, musimy opierać się na własnych surowcach, czyli węglu kamiennym i brunatnym – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Fot. BiznesAlert.pl

Prezes PGE stwierdził, że od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. – Oczekują tego od nas nasi klienci. Aczkolwiek bezpieczeństwo energetyczne stoi dzisiaj na pierwszym miejscu. Toczą się prace, by w przyszłości całkowicie wyeliminować dostawy gazu z kierunku wschodniego. Zakładamy, że renesans węgla jest przejściowy. Pamiętajmy, że OZE są niestabilne, musi być bezpieczeństwo produkcji w podstawie – powiedział.

– Dla nas jako inwestorów ważne jest, żeby na naszych inwestycjach jak najwięcej zyskały polskie firmy. Jeśli Polska chce być jednym z liderów transformacji energetycznej, potrzebne są programy na budowę wielkoskalowych magazynów energii. Dostosowanie samego ciepłownictwa do Fit For 55 będzie kosztowało 300 mld złotych. PGE apeluje o to, by uznano w UE polski sposób na transformację. Gospodarka unijna musi być konkurencyjna, trzeba zważyć wszystkie interesy i zaplanować mądrą transformację – podkreślił prezes PGE.

Opracował Michał Perzyński

Zyska: Polska chce bezpiecznej transformacji energetycznej (ROZMOWA)