Dronopad Ukrainy może zmusić Rosję do chomikowania benzyny

24 czerwca 2024, 06:00 Alert

Produkcja benzyny w Rosji wzrosła w 18 dniach czerwca o 2 procent miesiąc do miesiąca zamiast o 9 procent. Ministerstwo energetyki przekonuje, że sytuacja jest stabilna, ale ważą się losy embargo na eksport benzyny obowiązujące od marca do sierpnia zawieszone na czerwiec.

Rafineria Woroneż płonie. Fot. Telegram.
Rafineria Woroneż płonie. Fot. Telegram.

Resort energetyki przekonuje, że rezerwy diesla i benzyny w Rosji są w tym roku o 5-10 procent wyższe niż w zeszłym, kiedy wystąpił kryzys paliwowy oraz pierwsze niedobory paliwa. Instalacja krakingowa w Rafinerii Niżny Nowogród Łukoila zniszczona atakami Ukrainy ma niebawem wrócić do pracy. Ta instalacja odpowiada za 10 procent produkcji benzyny w Rosji według danych Kpler przywołanych przez Kommiersanta.

Jednakże zagrożenie atakami dronów Ukrainy pozostaje istotne, a cena benzyny na giełdzie w Rosji znów rośnie. W okresie od 17 do 21 czerwca AI-95 podrożała o 6 procent do 58,8 tysięcy rubli za tonę, a AI-92 do 51,9 tysięcy. W ostatnich dniach doszło do kolejnych ataków dronów ukraińskich na sektor paliwowy w Rosji. 18 czerwca zapłonęły z tego powodu bazy paliw w Azowie i Enem. 21 czerwca drony zaatakowały Rafinerię Afipsky, Ilsky, Krasnodarską i Astrachańską.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dronopad Ukrainy w Rosji to forma łatania sankcji Zachodu (ANALIZA)