Zakup i modernizacja hali „Łucznika” oraz poszukiwanie terenów dla inwestorów to dwa priorytetowe działania podejmowane obecnie Agencji Rozwoju Przemysłu w Radomiu. Jednak Radom już teraz ma czym się pochwalić. Na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajduje się zakład Infinitech 3D, w którym 11 różnych drukarek 3D jest w stanie zrealizować najambitniejsze pomysły – to największy tego typu zakład w Europie Środkowo-Wschodniej. Goście, którzy przybyli na zaproszenie Agencji Rozwoju Przemysłu 2 sierpnia do Radomia mogli zobaczyć z bliska jak wygląda Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, którego częścią jest właśnie Infinitech 3D.
Potencjał Radomia zdaje się być dostrzegany przez władze centralne i obecność w spotkaniu Wicemarszałka Senatu Adama Bielana oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa Marka Suskiego może być odczytywana jako zwiastun nadchodzących zmian. Adam Bielan w swoim wystąpieniu mówił zresztą, że „jesteśmy po słowie” z dużymi zagranicznymi inwestorami. Dariusz Śliwowski wiceprezes ARP odpowiedzialny w spółce za działalność specjalnych stref ekonomicznych podkreślał, że szansą na dalszy rozwój jest dobra współpraca na wielu płaszczyznach. Z kolei Marcin Chludziński, prezes ARP wskazał powstawanie nowych miejsc pracy jako najistotniejszą zmianę jaką niosą za sobą inwestycje w technologie. Marek Suski w kontekście lokalnego rynku pracy zwrócił uwagę na wciąż duże dysproporcje w zarobkach między Radomiem a innymi dużymi miastami.
Jednak to drukarki 3D oraz skaner 3D oraz ich możliwości były w centrum uwagi tego dnia. O tym jak precyzyjnie wykonane model kości przyczynia się do poprawy leczenia oraz o wizji i rozwoju Infinitech 3D opowiadał w kuluarach Jarosław Szewczyk prokurent w Radomskim Centrum Innowacji i Technologii. Trudno oprzeć się wrażeniu, że potencjał jaki drzemie w instytucji jeszcze nie jest do końca wykorzystany. Cieszy oczywiście sukces jakim był projekt i wydruk elementów karoserii Elvi elektrycznego samochodu dostawczego Ursus S.A pokazanego w czasie Targów Hannover Messe, ale to jeszcze trochę za mało by móc mówić o sukcesie. Potencjał drzemiący w innowacyjnych technologiach musi być dostrzeżony i umiejętnie wykorzystany aby przynosił zyski. Do tego potrzebne są wykwalifikowane kadry i otwarcie się na potrzeby rynku.
Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN z Podstrefą Radom to dziś ponad 4.500 miejsc pracy i inwestycje w granicach 800 milionów złotych. Rejon Podstrefy Radom to 128 ha gruntów (dziś dostępnych jest już tylko 34 ha) i 14 wydanych przez ARP pozwoleń na działanie w samym 2017 roku. 50 milionów zł, które ARP zainwestuje w halę „Łucznika” ma być impulsem dla kolejnych inwestorów i przedsiębiorców aby zaczęli działać na tym terenie.