Pobierzesz mniej energii i zarobisz. PSE ogłaszają przetarg

28 grudnia 2020, 16:45 Alert

Operator krajowego systemu elektroenergetycznego ogłasza przetarg na interwencyjna redukcję poboru pozwalającą zużyć mniej energii w celu stabilizowania dostaw w zamian za opłatę.

Linie elektroenergetyczne. Fot. PSE
Linie elektroenergetyczne. Fot. PSE

Oferty można składać od 28 stycznia 2021 roku o godz. 10.00. – Interwencyjna Redukcja Poboru to jeden ze środków zaradczych (obok pomocy międzyoperatorskiej i rynku mocy) stosowanych przez operatora systemu przesyłowego do zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE). Usługa polega na dobrowolnym i czasowym zmniejszeniu poboru mocy przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej na polecenie operatora systemu przesyłowego w zamian za wynagrodzenie. Usługa przyczyni się do zachowania stabilności w KSE w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej, w szczególności w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną – tłumaczą PSE.

Operator przypomina, że usługę Interwencyjnej Redukcji Poboru może świadczyć każdy odbiorca przyłączony do sieci elektroenergetycznej, który został pozytywnie zweryfikowany przez operatora systemu, do którego jest przyłączony (proces certyfikacji technicznej Obiektów Redukcji, dalej: ORed) oraz posiada aktywny certyfikat ORed.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: DSR, czyli jak oswoić OZE w Polsce?