Prezydent Duda apeluje o szybką budowę elektrowni atomowej

19 stycznia 2024, 08:15 Alert

Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos zaapelował do rządu o niedokonywanie zmian w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Dodał, że jest to bardzo potrzebna Polsce inwestycja, której przygotowanie zajęło całe lata – podaje TVP Info.

Elektrownia jądrowa Cruas. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Cruas. Fot. Wikimedia Commons

Obecnie w mediach pojawiają się spekulacje, że rozważana jest zmiana lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej z Kopalino-Lubiatowo na Żarnowiec. Jednak Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniła później, że inwestycja jest kontynuowana i nie ma planów wycofania się z budowy elektrowni atomowych w Polsce.

– Apeluję do rządu, by jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni. Każda zmiana decyzji o lokalizacji powoduje konieczność rozpoczęcia tego procesu od nowa i zajmie całe lata. To niezwykle potrzebna inwestycja, która zapewni Polsce suwerenność energetyczną – powiedział prezydent podczas potkania z dziennikarzami.

Należy wspomnieć, że do tej pory znamy lokalizację dwóch wielkoskalowych elektrowni w Polsce. Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), Westinghouse i Bechtel chcą budować trzy reaktory AP1000 z pierwszym w 2033 roku w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Z kolei KHNP, PGE i ZE PAK chcą budować dwa APR1400 do 2036 roku w Pątnowie, w Wielkopolsce.

TVP Info / Jacek Perzyński

Radomski: Budowa elektrowni jądrowej jest opóźniona o minimum dwa lata (ROZMOWA)