Tchórzewski: Rewizja dyrektywy gazowej ochroni rynek przed nadużyciami

23 marca 2018, 07:30 Energetyka

– Objęcie wszystkich gazociągów importowych prawem unijnym ograniczy możliwość zachowań antyrynkowych i zwiększy poziom przejrzystości w dostawach gazu do UE. Rosyjskie gazociągi nie mogą funkcjonować poza tymi regulacjami i cieszę się, że instytucje unijne również mają takie stanowisko – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski ustalenia Parlamentu Europejskiego (PE) ws. dyrektywy gazowej.

Krzysztof Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii

Komisja PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przyjęła 21 marca 2018 r. sprawozdanie europosła Jerzego Buzka (EPP) w zakresie usunięcia luk prawnych w dyrektywie dot. wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Dokument zawiera przepisy mówiące o tym, że wszystkie gazociągi, które wchodzą w obszar Unii Europejskiej, również z państw trzecich m.in. z Rosji będą musiały w pełni podlegać prawu UE. Za przyjęciem tych regulacji opowiedziało się 41 eurodeputowanych, 13 głosowało przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.

– Stanowisko Komisji Parlamentu Europejskiego to ważny głos w dyskusji z przeciwnikami rewizji dyrektywy gazowej. Mam nadzieję, że będzie to także sygnał dla państw członkowskich debatujących nad swoim stanowiskiem w tej sprawie w Radzie UE. Polska od początku prac popiera propozycję Komisji Europejskiej, aby wszystkie gazociągi wchodzące na terytorium UE musiały stosować jej prawo. To warunek wstępny dla tworzenia wspólnotowego rynku gazu ziemnego – podkreśla minister Krzysztof Tchórzewski.

Ministerstwo Energii

Komisja Buzka za rewizją dyrektywy gazowej