Śródziemnomorski sojusz gazowy powstaje ze sporem z Turcją w tle

23 września 2020, 06:30 Alert
Platforma wiertnicza

Ministrowie energetyki krajów regionu podpisało kartę Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego o współpracy przy eksploatacji złóż.

Konferencja online zorganizowana przez Egipt skupiła przedstawicieli Autonomii Palestyńskiej, Cypru, Grecji, Izraela, Jordanii oraz Włoch. Obserwowali ją ambasadorowie Francji, USA i Unii Europejskiej. Forum (East Med Gas Forum – EMGF) zostało powołane przez ministrów energetyki Izraela i Egiptu po odkryciu złóż gazu na wodach izraelskich. Te połączone z zasobami Cypru mogą posłużyć rozwojowi współpracy energetycznej oraz pogłębienia dialogu politycznego w regionie.

Podpisanie karty Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego to formalne potwierdzenie utworzenia takiej organizacji międzynarodowej. Deklaracja sygnatariuszy głosi, że ma ona służyć systematycznemu dialogowi politycznemu na temat gazu ziemnego, który ma doprowadzić do rozwoju regionalnego rynku tego paliwa oraz pełnego wykorzystania zasobów z korzyścią dla obywateli krajów zaangażowanych w ten proces. Izrael pragnie na początek uruchomić dostawy gazu do Egiptu i Jordanii. Trwają rozmowy o gazociągu EastMed wspieranym przez Komisję Europejską, który dostarczyłby gaz z Morza Śródziemnego do Grecji i Włoch.

Podpisanie karty śródziemnomorskiej odbyło się w cieniu sporu Turcji i Grecji o wody terytorialne Morza Śródziemnego i surowce znajdujące się pod nimi. Turcy wiercą w poszukiwaniu surowców w pobliżu wysp greckich. Mediacja kanclerz Niemiec Angeli Merkel i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela doprowadziła do deklaracji Turków i Greków o woli wznowienia rozmów.

Al-Monitor/Wojciech Jakóbik

Wójcik: Czy Turcja przejmie gazociąg EastMed?