EBI ogłasza pożyczki rzędu 10 mld euro dla regionów o nieekologicznym przemyśle

7 września 2022, 11:45 Alert

Komisja Europejska (KE) i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały porozumienie w sprawie nowego instrumentu pożyczkowego. Ma on posłużyć do finansowania inwestycji publicznych w regionach, które uzależnione są od górnictwa lub innych szkodliwych dla środowiska gałęzi przemysłu. Celem instrumentu jest swoista rekompensata za odchodzenie tych regionów od nieekologicznych sektorów gospodarki. Maksymalna wartość kredytów EBI to 10 mld euro.

EBI i UE wesprą inwestycje w regionach skupiających szkodliwy dla środowiska przemysł

Instrument pożyczkowy umożliwia podmiotom publicznym, planującym inwestowanie w regionach koncentracji nieekologicznego przemysłu, jednoczesne korzystanie z kredytów EBI oraz dotacji unijnych. Przekłada się to na zmniejszenie obciążenia finansowego dla budżetu publicznego, ułatwiając tworzenie nowych przedsiębiorstw i miejsc pracy oraz nowej infrastruktury. Kredyty te posiadają maksymalną wartość rzędu 10 mld euro. Z kolei wartość dotacji, finansowanej z budżetu UE, wynosi 1,5 mld euro. Wszystko to w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, który wchodzi w skład Europejskiego Zielonego Ładu i ma na celu wspieranie odchodzenia od paliw kopalnych w sposób korzystny dla lokalnych społeczności. EBI ma udostępnić środki do 2027 roku.

Zielona transformacja przyczyni się do znacznych zmian w sektorze energetycznym i jego infrastrukturze. Środki EBI i KE będą uruchamiane w celu łagodzenia społecznych następstw tych działań, co znacznie ułatwi transformację gospodarek krajów UE w kierunku zero emisyjności – mówi prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Które regiony mogą otrzymać pożyczkę?

O finansowanie mogą zabiegać projekty zlokalizowane na terytoriach, które – zgodnie z planami terytorialnymi sprawiedliwej transformacji – stają przed największymi wyzwaniami w związku z odchodzeniem od paliw kopalnych i likwidacją wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu. W regionach słabiej rozwiniętych wartość dotacji w przypadku każdego projektu może stanowić maksymalnie 25% kwoty kredytu EBI. W Polsce na wsparcie mogą liczyć następujące regiony: koniński, wałbrzyski, rybnicki, bytomski, gliwicki, sosnowiecki, tyski, katowicki, bielski. 

Europejski Bank Inwestycyjny/Szymon Borowski

Buda: Jesteśmy przygotowani na trudne relacje z Unią