EBOR wesprze projekty fotowoltaiczne Enefit Green w Polsce

10 kwietnia 2020, 14:30 Alert

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przyznał kredyt w wysokości 40 milionów zł (ok. 9 milionów euro) estońskiej spółce Enefit Green, który posłuży ekspansji podmiotu na polskim rynku energii słonecznej.

Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay
Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

Rozwój fotowoltaiki

W komunikacie prasowym czytamy, że kredyt ma umożliwić Enefit Green rozwój inwestycji energetyki słonecznej. Fotowoltaika ma wspomóc dekarbonizację polskiej energetyki, zależnej od węgla. Kredyt ma zapewnić długoterminowe finansowanie projektów słonecznych o łącznej mocy 19,2 MW, zlokalizowanych na terenie Polski.

– Świat słusznie koncentruje się na ogromnym kryzysie zdrowotnym i gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa, jednak zmiany klimatu pozostają fundamentalnym wyzwaniem, szczególnie w Polsce z długoletnim uzależnieniem produkcji energii elektrycznej od węgla. Oprócz prac w ramach własnego Pakietu Solidarności, powstałego w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem, EBOR będzie również kontynuować prace nad utrzymaniem tempa długoterminowej zielonej transformacji, wspierając silnych deweloperów, takich jak Enefit Green – tłumaczy Harry Boyd-Carpenter, dyrektor ds. rynków energii w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz Azji.

Enefit Green wchodzi na polski rynek produkcji energii ze źródeł odnawialnych

Enefit Green jest własnością estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia, która rozpoczęła działalność w sektorze odnawialnych źródeł energii w 2002 roku. W 2016 roku założyła spółkę Enefit, która jest dedykowanym podmiotem aktywów OZE. Koncern szybko się rozwija i jest obecnie wiodącym graczem na rynku odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich z 447 MW zainstalowanej mocy elektrycznej i 83 MW mocy cieplnej.

EBOR inwestuje w Polsce i Estonii od 1991 roku. W sumie przeznaczył na inwestycje 10,1 miliardów euro w ramach 425 inwestycji w Polsce oraz 710 mln euro na 89 projektów w Estonii.

EBOR

Naftowy Teksas zwraca się ku fotowoltaice