Portugalski EDP przyśpiesza odejście od węgla. Rozważa produkcję zielonego wodoru

16 lipca 2020, 12:15 Alert

Portugalski gigant energetyczny Energias de Portugal (EDP) w ramach strategii dekarbonizacji planuje zamknięcie elektrowni węglowych w Portugalii i Hiszpanii.

fot. EDP
fot. EDP

Odejście od węgla

Spółka informuje, że przewiduje zamknięcie elektrowni węglowych na Półwyspie Iberyjskim. Stosowne dokumenty są już przygotowywane odnośnie zamknięcia elektrowni węglowej Sines (1180 MW) oraz bloku nr 3 w Soto de Ribera (346 MW). W przypadku Sines EDP złożył już wniosek o wygaszenie koncesji tak, aby mogła funkcjonować do stycznia 2021 roku. W przypadku Soto De Ribera także przewiduje się zamknięcie tego bloku w 2021 roku. Praca jednostki została wstrzymana w styczniu 2020 roku.  Z kolei w Hiszpanii planowane jest zmiana elektrowni węglowej Aboño o mocy 342 MW na elektrownie gazową. Proces wymiany kotła na gazowy ma zakończyć się w ciągu kilku lat, tj. do 2022 roku,

Proces zamykania elektrowni węglowych przez EDP na Półwyspie Iberyjskim będzie kosztował około 100 milionów euro w samym 2020 roku. EDP przekonuje, że strategia dekarbonizacji jest zgodna z polityką energetyczną Portugalii, wraz z portugalską wersją KPEiK. Portugalia chce całkowicie odejść od węgla do 2030 roku.

Portugalia inwestuje w zielony wodór, fotowoltaikę i kopalnie litu

Decyzje o rezygnacji z eksploatacji elektrowni są podyktowane warunkami rynkowymi. Rosną koszty produkcji węgla, ceny uprawnień do emisji CO2, a energia produkowania w odnawialnych źródła energii (OZE) jest coraz tańszą. Dochodzi do tego rosnące obciążenie podatkowe oraz wzrost konkurencyjności źródeł gazowych.

EDP informuje, że obecnie jest na etapie badań potencjały produkcji zielonego wodoru w Sines we współpracy z innymi firmami. Miejscowość ta ma dostęp do morza, więc jest możliwości eksportu wodoru drogą morska. EDP jest przekonane, że może być to szansa gospodarki krajowej i regionu. EDP liczy na środki pochodzące z Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST), które pomogą w stworzeniu nowych miejsc pracy oraz wyszkoleniu specjalistów.

Portugalia została ostatnio sklasyfikowana jako czwarty najbardziej ekologiczny kraj w UE w sześciu kategoriach: odpady, energia, gazy cieplarniane, jakość powietrza, woda pitna i grunty naturalne. Wyprzedzają ją jedynie Szwecja, Norwegia i Islandia. Portugalia pozyskuje 30 procent swojej energii ze źródeł odnawialnych, co przewyższa średnią wynoszącą 25 procent, a jednocześnie zużywa niewielką ilość energii konwencjonalnej tj. 1,7 tony ropy na w przeliczeniu na jednego mieszkańca w porównaniu ze średnią wynoszącą 2,8 tony.

EDP/The Portugal News/Patrycja Rapacka

Zyska: Węgiel i ropa pozostaną w polskim miksie, ale energia z OZE jest tańsza