Portugalia inwestuje w zielony wodór, fotowoltaikę i kopalnie litu

4 maja 2020, 12:00 Alert

Portugalia coraz przychylniej patrzy na wodór. Minister środowiska Joao Matos Fernandes zapowiedział, że w pobliżu portu Sines ma powstać fabryka wodoru, która będzie zasilana energią słoneczną. Wartość projektu ma wynosić około 5 miliardów euro. Planowana jest też rozbudowa farm fotowoltaicznych i utworzenie kopalni litu.

Plany Portugalii

Zakład może rozpocząć produkcję „zielonego” wodoru do 2023 roku. – Gospodarka nie może rozwijać się tak jak w przeszłości, a nasza wizja na czas po pandemii koronawirusa to tworzenie bogactwa dzięki projektom, które zmniejszają emisję dwutlenku węgla oraz promują transformację energetyczną i bezemisyjny transport – powiedział Fernandes.

Dodał on, że w czerwcu odbędą się aukcje na nowe moce w fotowoltaice. Aukcja licencji na 700 megawatów (MW) nowej energii słonecznej znacząco pomogłaby Portugalii – jednemu z najbardziej słonecznych krajów Europy – w osiągnięciu ambicji 7 000 MW energii odnawialnej do 2030 roku. Nowe farmy miałyby powstać w regionach Algarve i Aletenjo na południu kraju.

Pierwsza aukcja Portugalii na 1150 MW mocy z fotowoltaiki przyciągnęła w czerwcu ubiegłego roku głównie zagranicznych graczy, takich jak hiszpańska Iberdrola, francuskie Akuo Energy, brytyjskie Aura Power i niemieckie Enerpac. Ustalono rekordową cenę minimalną za megawatogodzinę na poziomie 14,8 euro, podczas gdy średnia cena aukcyjna wynosiła 20 euro MWh, czyli mniej niż połowę ceny bazowej.

Joao Matos Fernandes powiedział, że rząd ogłosi również opóźniony międzynarodowy przetarg na poszukiwanie litu, gdy tylko zatwierdzi „w ciągu kilku miesięcy” nowe prawo górnicze w celu zaostrzenia przepisów środowiskowych. Dodał, że przetarg obejmie siedem bogatych w lit lokalizacji w całym kraju (Portugalia jest największym producentem litu w Europie – red.). Dotychczas portugalskie górnictwo zaspokajało zapotrzebowanie przemysłu ceramicznego, przestawienie się na wydobycie litu między innymi na potrzeby elektromobilności ma być kwestią najbliższej przyszłości. Plany te spotykają się jednak ze sprzeciwem społeczności lokalnych, które zaniepokojone są degradacją środowiska naturalnego w związku z tworzeniem nowych kopalni.

Reuters/Michał Perzyński

Australia inwestuje w zielony wodór, by stać się wiodącym eksporterem