EEC Green: „Nie ma odwrotu od transformacji energetycznej” (RELACJA)

5 grudnia 2018, 14:00 Energetyka
Efektywność energetyczna na EEC Green. Fot. BiznesAlert.pl
Efektywność energetyczna na EEC Green. Fot. BiznesAlert.pl

Podczas konferencji EEC Green odbywającej się równolegle do katowickiego szczytu klimatycznego miał miejsce panel poświęcony innowacjom w energetyce oraz wydajności energetycznej. Uczestnicy zastanawiali się między innymi nad głównymi trendami w wykorzystaniu energii odnawialnej, czy przyszłością transportu.

Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej powiedział, że energetyka odnawialna w Polsce rozwija się od dłuższego czasu. – Ostatnie trzy lata były dla nas bardzo trudne. Niemniej, w lipcu weszły w życie przepisy, z których jesteśmy zadowoleni. W listopadzie odbyły się nowe aukcje mocowe. To kluczowe ze względu na rozwój OZE w Polsce. Farmy wiatrowe na lądzie wytwarzają bardzo dużo energii. Dzisiaj w Polsce pracują na średnim poziomie około 2000 godzin. Technologia energetyki wiatrowej dokonała wielkiego przełomu, jeśli chodzi o efektywność wytwarzania. Energetyka wiatrowa stała się dzięki temu konkurencyjna, nie ma tańszego sposobu na produkcję energii elektrycznej niż wiatr, co udowodniły ostatnie aukcje. To stwarza olbrzymie szanse dla spółek inwestujących w naszym kraju. Nie odmówimy pomocy publicznej na rozwój OZE w kolejnych latach. Europa postawiła na tzw. umowy korporacyjne między wytwórcami a biznesem. To przełom, jeśli chodzi o dostarczanie bezpiecznej, czystej i taniej energii dla przedsiębiorstw. Stabilność cen, którą jesteśmy w stanie zaoferować pozwala ograniczyć ryzyko wzrostów energii. Jesteśmy w stanie podpisać 15-letni kontrakt poniżej rynkowych cen energii. OZE obniżają ceny, ponieważ wypychają inne, droższe źródła z systemu, głównie konwencjonalne – mówił Gajowiecki. Potencjał morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku ocenił na około 16 GW: – Technologia jest nie do zatrzymania. Koszty produkcji będą spadać. Nasz system jest jak maszyna parowa z XX wieku. My mówimy o transformacji, która nie niesie ze sobą negatywnych skutków społecznych i gospodarczych. To jasne, że jeszcze przez lata będziemy polegać na węglu, choćby ze względu na elastyczność – mówił.

Mariusz Kondraciuk z Siemensa powiedział, że podstawowym sposobem na ograniczenie emisji przez eliminację strat energii jest zagęszczenie sieci. – W PSE jest program modernizacji sieci do 2020, który będzie przedłużony do 2025 roku. Zadaniem producenta jest dostarczanie takiego sprzętu, który będzie działał tak, by również i sieć działała bez zarzutu. Siemens rozwija technologie zupełnie neutralne dla środowiska, przyczyniając się do zmniejszania wpływu produkcji na środowisko. Gigantyczny potencjał, jeśli chodzi o redukcję emisji, jest też w istniejących budynkach. Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie we współpracy z samorządami. Aktualnie mówiąc o innowacyjnym modelu biznesowym, dzięki któremu redukujemy emisje CO2, warto mówić o ESCO i współpracy publiczno-prywatnej – mówił Kondraciuk.

Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park przyznał, że z jednej strony energia będzie drożała, ale bez odnawialnych źródeł energii nie da się w Polsce zbudować nic nowego: – Od tego nie ma ucieczki. Technologia będzie dalej tanieć. Idealnie byłoby produkować energię na miejscu, by uniknąć strat w przesyle. Polecam też trigenerację. Mamy gotowe rozwiązania, nie bójmy się z nich korzystać – mówił Czarnik

Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego powiedziała, że jako duża organizacja finansowa ING chce działać w kierunku, który uważa za słuszny: – Uważamy, że nie ma odwrotu od transformacji energetycznej, chcemy w tym brać udział. Zaczęliśmy od siebie i dajemy dobry przykład. Jesteśmy w stu procentach „zieloną” firmą, promujemy carsharing. Jesteśmy przekonani, że jest to zgodne z naszymi wartościami korporacyjnymi. Poza tym jest obszar czysto biznesowy. Chcemy korzystać z tego potencjału razem z naszymi klientami. Przyczyniamy się do ułatwiania finansowania odnawialnych źródeł energii. Na pewno jest jeszcze wiele do zdziałania we współpracy z klientami, którzy uczą nas nowych metod wsparcia transformacji energetycznej – mówiła Erdman.