ClientEarth apeluje do ministerstwa klimatu i środowiska o wykreślenie nazwy „ekogroszek”

11 marca 2021, 15:45 Alert
Ekogroszek.Źródło: Wikicommons, ZojaZoja23
Ekogroszek.Źródło: Wikicommons, ZojaZoja23

Fundacja Client Earth przesłała do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pismo dotyczące „pilnej” nowelizacji rozporządzenia z 2018 roku w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Fundacja zaapelowała do ministra o „niezwłoczne” podjęcie działań mających na celu zmianę Rozporządzenia ministerstwa energii, w tym przede wszystkim wykreślenie słowa „ekogroszek”. Fundacja apeluje także o powołanie grupy roboczej, której zadaniem będzie wypracowanie szczegółowych rekomendacji dotyczących nowelizacji rozporządzenia, przy uwzględnieniu wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia przy jednoczesnym włączeniu w działania przedmiotowej grupy strony społecznej.

ClientEarth składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie greenwashingu branży węglowej

W lutym portal BiznesAlert.pl zapytał o prace nad wspominanym rozporządzeniem, które miało podlegać przeglądowi. Resort klimatu i środowiska tłumaczył, że w innej ustawie, którą znowelizowano w ubiegłym roku, przełożono ten obowiązek przeglądu na rok kolejny. – Przepis art. 10 ustawy z dnia 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw określa, że przegląd zostanie wykonany po raz pierwszy nie później niż do pierwszego lipca 2021 roku – argumentował resort w odpowiedzi na nasze pytania.

Client Earth/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Ekogroszek tylko z nazwy (ANALIZA)