Blok gazowy w Elektrociepłowni Żerań ma roczne opóźnienie

6 lipca 2020, 06:45 Alert

Nowy termin uruchomienia bloku na gaz w stołecznej Elektrociepłowni Żerań to 25 kwietnia 2021 roku – poinformował PAP właściciel EC Żerań, spółka PGNiG Termika.

Elektrociepłownia Żerań. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Elektrociepłownia Żerań. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Opóźnienie Elektrociepłowni Żerań

Wcześniejszy plan zakładał uruchomienie elektrociepłowni do końca kwietnia 2020 roku. Informacje o nowym terminie oddania do eksploatacji bloku o mocy niemal 500 MWe i ponad 300 MWt, opublikował Gaz-System w piątek na platformie GIIP (Gas Inside Information Platform), na której operator publikuje informacje istotne dla stanu systemu gazowego. Zgodnie z tym komunikatem, aktualny termin przekazania do eksploatacji bloku CCGT o mocy 499 MW to 25 kwietnia 2021 roku. Równolegle podana została informacja, że 1 września 2020 roku gotowe do pracy będą dwa gazowe kotły z powstającej na Żeraniu kotłowni szczytowej.

PGNiG Termika potwierdziła Polskiej Agencji Prasowej, że wykonawca zgłosił nowy termin oddania bloku 500 MW. Spółka otrzymała od wykonawcy bloku informację, z której wynika, że szacuje on zakończenie realizacji inwestycji w terminie do dnia 25 kwietnia 2021 roku. Jest to termin prognozowany przez wykonawcę, wynikający z dokonanej przez niego oceny postępów inwestycji i uwzględniający zdarzenia, które w jego opinii wpływają na opóźnienie – podkreśliła PGNiG Termika. Prognoza przedstawiona przez wykonawcę podlega obecnie naszej analizie – dodała spółka.

Wcześniej w piątek podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku, prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk poinformował, że „wykonawca bloku na warszawskim Żeraniu sygnalizuje możliwe opóźnienia inwestycji”. Wcześniej spółka wskazywała koniec 2020 roku jako termin uruchomienia nowej jednostki. Składa się ona z japońskiej turbiny gazowej klasy F o mocy 326 MWe oraz turbiny parowej o mocy 172 MWe. Wykonawcą jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems i Polimeksu-Mostostalu. Umowa z 2017 roku opiewała na niemal 1,1 mld zł i 112 mln euro.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Stańczyk: Inwestycje i akwizycje to odpowiedź PGNiG na zielony ład w ciepłownictwie