Elektrownie we Francji i w Niemczech odczuwają skutki upałów

25 lipca 2019, 15:15 Alert

Przez Europę przechodzi fala upałów. Wysokie temperatury stanowią poważny problem dla jednostek wytwórczych we Francji i w Niemczech, gdzie kolejne bloki energetyczne są tymczasowo wyłączane z sieci.

fot. Pixabay

Spadki mocy we Francji

Fala upałów i przedłużająca się susza spowodowały we Francji spadek dostępnych mocy w systemie elektroenergetycznym o około osiem procent, czyli 5,2 gigawatów – poinformował we wtorek francuski operator przesyłu energii RTE. Jak wyjaśnia Reuters zbyt wysoka temperatura wody i zbyt powolny przepływ sprawiły, że produkcja energii elektrycznej przez sześć reaktorów atomowych została ograniczona w czwartek rano, a dwa zostały wyłączone, ponieważ nie można ich wystarczająco ochłodzić. Oczekuje się, że w czwartek we Francji odnotuje się najwyższą temperaturę podczas już drugiej fali upałów, jaka przechodzi przez zachodnią część Europy.

EDF którzy kieruje 58 francuskimi siłowniami nuklearnymi, poinformował, że produkcja w elektrowniach w Bugey, St-Alban i Tricastin może być ograniczona do 26 lipca, ze względu na wysoką temperaturę i słaby nurt Renu. Wyłączono już dwa reaktory w siłowni Golfech na południu Francji, bo tam również woda w rzece Garonne stała się zbyt ciepła. 58 reaktorów atomowych produkuje 75 proc. energii zużywanej przez Francuzów. Rzeczniczka RTE powiedziała, że choć zwiększone jest zapotrzebowanie na energię ze względu na upały, to nie powinno być jednak kłopotów z dostawami prądu.

Służby meteorologiczne ostrzegły, że noc z czwartku na piątek będzie prawdopodobnie najgorętsza w historii takich pomiarów we Francji. Tymczasem w wielu miastach, zwłaszcza na południu kraju, rekordowo wysokie temperatury odnotowano już w nocy ze środy na czwartek. Najcieplej było w Bordeaux-Paulin – 26,8 stopnia C. Na lotniskach Roissy, Orly, Bordeaux-Merignac i w Tuluzie odnotowano ponad 24 stopnie. Rekord ciepła dla Paryża wynosi 40,4 stopnia (1947 rok), a dla całej Francji – 46 stopni (czerwiec obecnego roku). Oczekuje się jednak, że tym razem te granice nie zostaną przekroczone. W 62 departamentach Francji ogłoszono pomarańczowy alert pogodowy z powodu wysokich temperatur.

Elektrownia Grohnde w Niemczech zostanie czasowo odłączona

Ze względu na wysoką temperatury elektrownia jądrowa Grohnde w północnych Niemczech zostanie tymczasowo odłączona od sieci. Jak wyjaśnia operator elektrowni firma Preussen Elektra, obecna konfiguracja elektrowni jądrowej Grohnde wymaga, aby jednostka została odłączona od sieci, jeśli temperatury wody w rzece Wezera, która jest wykorzystywana do chłodzenia, utrzymuje się powyżej 26 stopni Celsjusza.

Z zapowiedzi Preussen Elektra wynika, ze elektrownia nie będzie dostarczała energii do sieci od południa w piątek do niedzieli włącznie. Jednocześnie spółka zastrzega, że decyzja będzie zależna temperatury Wezery jeśli ta się obniży, bloki rozpoczną prace. Elektrownia jądrowa Grohnde o mocy 1 360 MW, zlokalizowana jest Dolnej Saksonii, w pobliżu miasta Hameln nad Wezerą. Została uruchomiony w 1985 roku. W związku z planem wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej, elektrownia ma zakończy działalność najpóźniej do 31 grudnia 2021 r.

Preussen Elektra zarządza w Niemczech jeszcze dwoma czynnymi elektrowniami jądrowymi Brokdorf (1 410MW ) i Isar 2 (1 410 MW). W przypadku tej pierwszej spółka nie przewiduje obecnie żadnych ograniczeń związanych z temperaturą na zewnątrz. Natomiast elektrownia jądrowa Isar 2 przechodzi obecnie planowy remont i ma zostać ponownie podłączona do sieci w przyszły weekend. Łączna elektrownie jądrowe w Niemczech zapewniają w ostatnich dniach około 6,5 GW mocy w systemie elektroenergetycznym, czyli około 8 proc.

CIRE.pl/Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl