264 żołnierzy służby przygotowawczej do NSR zaliczyło egzamin po szkoleniu podstawowym, który był podsumowaniem ich trzymiesięcznego szkolenia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Głównym celem egzaminu było określenie stopnia opanowania wiedzy i umiejętności wojskowych przewidzianych „Programem Szkolenia Podstawowego Sił Zbrojnych RP”. Egzamin poprzedziło intensywne trzy – miesięczne szkolenie podstawowe, prowadzone w dzień i w nocy.
W części teoretycznej zrealizowanej w formie testu elewi musieli wykazać się wiedzą z zakresu przedmiotów określonych programem szkolenia podstawowego dla żołnierzy służby przygotowawczej SZ RP. Pytania dotyczyły m. in. łączności, regulaminów, taktyki oraz szkolenia inżynieryjno – saperskiego oraz SERE (Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór, Escape – ucieczka). Część praktyczna obejmowała również egzamin z wychowania fizycznego (odbył się wcześniej w trakcie zajęć programowych), w ramach którego zrealizowane zostały następujące zagadnienia: marszobieg – 3000 metrów mężczyźni (1000 metrów kobiety) lub pływanie ciągłe przez 12 minut, podciąganie się na drążku lub uginanie i prostowanie ramion w podporze przodem na ławeczce, skłony tułowia w przód z leżenia w ciągu dwóch minut, bieg wahadłowy 10×10 metrów lub bieg zygzakiem, tzw. koperta.
Częściami tego sprawdzianu było także strzelanie egzaminacyjne według warunków strzelania nr 2 z karabinka kbk AKMS oraz sprawdzian umiejętności praktycznych ze szkolenia bojowego w formie pętli taktycznej.
Na tym ostatnim etapie na elewów czekały takie zadania, jak m.in. udzielenie pomocy przedmedycznej, przygotowanie do pracy i nawiązanie łączności przy pomocy radiostacji, maskowanie oraz ustawianie miny przeciwpancernej, ładowanie magazynka nabojami, przemieszczanie się 10 metrów i przyjęcie postawy klęczącej do strzelania, nakładanie maski i odzieży ochronnej w normach czasowych, a także pokonanie terenu na odległość 30 m czołgając się na polu walki ze skrzynią o wadze 20 kg. Elewi na egzaminie radzili sobie dobrze, czego można było się spodziewać, gdyż nie brakowało im zaangażowania podczas ostatnich trzech miesięcy szkolenia.
Żołnierze ci jako ochotnicy rozpoczęli służbę przygotowawczą na początku maja br. w zegrzyńskim centrum.
Przed żołnierzami, którzy na początku maja rozpoczęli służbę przygotowawczą teraz jeszcze miesięczne szkolenie specjalistyczne, w czasie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne zgodne z otrzymanymi specjalnościami. Otrzymają oni również możliwość podpisania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w różnych jednostkach wojskowych. Szkolenie w ramach służby przygotowawczej do korpusu szeregowych NSR zakończą w sierpniu.
Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/Paweł Zieja/kpt. Krzysztof Baran