Parkiet: Wysokie ceny praw do emisji CO2 zmuszają do inwestycji w OZE

25 września 2018, 13:15 Alert

Parkiet podaje, że ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły do 25 euro za tonę i to jest główny powód wzrostu cen energii elektrycznej. Firmy i ośrodki badawcze cytowane przez gazetę zgodnie twierdzą, że jest to czynnik, który niejako zmusza do inwestycji w źródła odnawialne.

fot. Pixabay

OZE staje się konkurencyjne

Dyrektor departamentu strategii w PGE Monika Morawiecka w rozmowie z Parkietem powiedziała, że co prawda jeszcze nie można mówić o miksie, w którym 100 procent stanowić będą OZE, to koszty źródeł odnawialnych będą spadać i to w nie należy inwestować. Z kolei prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera w rozmowie z Parkietem argumentuje, że OZE są odporne na nieprzewidywalność rynku uprawnień do emisji CO2, węgla i gazu.

Sprawia to, podaje Parkiet, że zgodnie z prognozami sprzed kilku lat, źrodła odnawialne zaczynają być konkurencyjne wobec konwencjonalnych. Aleksander Śniegocki z think tanku WiseEuropa w rozmowie z gazetą stwierdził, że już teraz elektrownie wiatrowe mogą z powodzeniem konkurować z elektrowniami węglowymi o niskiej sprawności. W niedalekiej przyszłości fotowoltaika i morskie farmy wiatrowe mają osiągnąć podobną sprawność.

Parkiet