Enea: Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka trwa zgodnie z harmonogramem

21 listopada 2019, 13:45 Alert

Budowa bloku C Elektrowni Ostrołęka przebiega zgodnie z planem – poinformował prezes Enei Mirosław Kowalik. Komentując rezygnację z udziału w projekcie przez PGE Kowalik zastrzegł, że PGE było tylko jedną z alternatyw, a sprawa finansowania „wymaga dużej staranności”. Jednocześnie prezes powiedział, że Enea bierze pod uwagę pozyskanie finansowania dla elektrowni Ostrołęka spoza Europy.

Plac budowy Elektrowni Ostrołęka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Plac budowy Elektrowni Ostrołęka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

„Sprawa finansowania jest w toku, biorąc pod uwagę otoczenie i pewne trendy, wymaga to dużej staranności i doprecyzowania. Rozmawiamy w tej sprawie” – powiedział Kowalik podczas czwartkowej konferencji prasowej.”Nie zamykamy się. Jeden z partnerów się wycofał, ale PGE było jedną z alternatyw, nie był to jedyny partner” – dodał.

„Rozmawiamy w sprawie zamknięcia finansowania elektrowni Ostrołęka. Bierzemy pod uwagę pozyskanie finansowania spoza Europy” – powiedział prezes Kowalik.Odmówił podania nazw krajów, z których może pochodzić finansowanie, odmówił również odpowiedzi na pytanie, czy może chodzić o instytucje z Chin.

Prezes Enei dodał, że w grę nie wchodzi sprzedaż udziałów w spółce powołanej do realizacji budowy bloku C w elektrowni w Ostrołęce. Zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni może pojawić się w tej sprawie komunikat. Inwestorem w projekcie Ostrołęka C jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Enea i Energa.

Polska Grupa Energetyczna poinformowała dwa dni temu o odstąpieniu od rozmów mogących skutkować zaangażowaniem grupy w projekt budowy bloku o mocy 1.000 MW w Ostrołęce. Prezes Enei poinformował, że prace na placu budowy bloku energetycznego C przebiegają zgodnie z harmonogramem.

„Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Skończyły się głębokie wykopy, część fundamentów jest wylana” – powiedział Kowalik.Inwestorem w projekcie Ostrołęka C jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Enea i Energa.

W kwietniu Enea zobowiązała się zapewnić spółce Elektrownia Ostrołęka nakłady finansowe na realizację projektu w kwocie 819 mln złotych od stycznia 2021 roku. Energa podała wówczas, że będzie finansowała projekt w latach 2019-2020 i przeznaczy na to kwotę nie mniejszą niż 819 mln zł.

Prezes Enei: bierzemy pod uwagę pozyskania finansowania Ostrołęki C spoza Europy

Enea prowadzi rozmowy w sprawie zamknięcia finansowania budowy bloku energetycznego na węgiel Ostrołęka C i bierze pod uwagę pozyskanie finansowania na ten cel spoza Europy, poinformował w czwartek prezes Enei Mirosław Kowalik.
„Rozmawiamy w sprawie zamknięcia finansowania elektrowni Ostrołęka. Bierzemy pod uwagę pozyskanie finansowania spoza Europy” – powiedział dziennikarzom Kowalik. Nie podał jednak krajów, z których ewentualnie mogłoby pochodzić finansowanie. Zastrzegł jednak, że w grę nie wchodzi sprzedaż udziałów w spółce powołanej do budowy Ostrołęki C, w której Enea i Energa mają po połowie udziałów.

Odnosząc się do samej budowy Ostrołęki C, Kowalik podkreślił, że prace toczą się zgodnie z harmonogramem. „Skończyły się głębokie wykopy, część fundamentów jest wylana” – powiedział. Jak dodał, sprawa finansowania jest w toku, a „w tym otoczeniu i biorąc pod uwagę pewne trendy wymaga to dużej staranności”.

Od dłuższego czasu Enea i Energa poszukują partnerów i instytucji chętnych do sfinansowania budowy bloku w Ostrołęce. We wtorek o odstąpieniu od rozmów w tej sprawie poinformowała PGE. Kowalik zastrzegł, że „PGE było tylko jedną z alternatyw, nie był to jedyny partner”. „Nie zamykamy się” – zaznaczył.

W kwietniu Enea zobowiązała się zapewnić spółce Elektrownia Ostrołęka nakłady finansowe na realizację projektu w kwocie 819 mln złotych od stycznia 2021 roku. Energa podała wówczas, że będzie finansowała projekt w latach 2019-2020 i przeznaczy na to kwotę nie mniejszą niż 819 mln zł.

Polska Agencja Prasowa