AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Enea nie będzie rozwijać offshore’u z Iberdrolą. Rozmowy zostały zakończone

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Enea poinformowała o zakończeniu współpracy z Iberdrolą Eólica Marina w ramach podpisanego w czerwcu listu intencyjnego dotyczącego potencjalnej inwestycji w morskie elektrownie wiatrowe w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Oznacza to, że spółki nie będą wspólnie rozwijać tego projektu. Enea nie zarzuca jednak tego przedsięwzięcia.

Koniec rozmów, ale nie koniec offshore’u Enei

Zarząd Enei poinformował, że w dniu 8 września 2020 roku strony listu intencyjnego w sprawie potencjalnej inwestycji w projekty morskich elektrowni wiatrowych w obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego podjęły decyzję o zakończeniu rozmów prowadzonych na zasadzie wyłączności. Tym samym firmy odstąpiły od sporządzania dokumentu term sheet. Z komunikatu wynika, że sygnatariusze listu intencyjnego (Enea i Iberdrolą Eólica Marina) potwierdzili zakończenie jego obowiązywania.

Strony jednak deklarują, że pozostają otwarte na współpracę w przyszłości. Enea podkreśla, że aktywnie kontynuuje badanie możliwości rozwoju morskich farm wiatrowych.

Enea chce wejść w offshore z Hiszpanami

Tło

Strony prowadziły na zasadzie wyłączności negocjacje dotyczące oceny możliwości realizacji inwestycji kapitałowej Enei oraz Iberdroli we wskazane projekty farm wiatrowych i ich wspólnego przygotowania, budowy i eksploatacji o łącznej mocy do ok. 3,3 GW.

Enea ma wyłączność na rozmowy z Iberdrolą na offshore

Enea zapowiedziała w grudniu 2019 roku w strategii rozwoju grupy do 2030 roku, z perspektywą do 2035 roku, rozbudowę aktywów wytwórczych i zmianę struktury wytwarzania. Celem strategicznym Grupy jest osiągnięcie udziału OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 22 procent do 2025 roku oraz 33 procent do 2030 roku.

Enea/Bartłomiej Sawicki

Enea waha się między offshore a onshore


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X