Buzek: Chciałbym, aby znaczna część środków z FST poszła na rozwój OZE

3 lipca 2020, 11:45 Alert
Parlament Europejski EUropa UE
Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie kształtu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Zdaniem Jerzego Buzka, członka ITRE, znaczna część środków FST powinna zostać wykorzystana do rozwoju OZE. 

ITRE chce więcej pieniędzy na transformację

Najważniejszym elementem przyjętym przez ITRE jest zwiększenie finansowego wkładu FTS z 7,5 mld euro do 44 mld euro w latach 2021-2027. Dodatkowo z funduszu skorzystają inwestycje gazowe.

– W ITRE odpowiadamy za całą politykę energetyczną Unii Europejskiej, w tym –  sprawiedliwą transformację naszych regionów węglowych – takich jak Śląsk, Zagłębie, Wałbrzych i Turoszów, Konin czy Bełchatów. Stąd tak ważny jest jasny sygnał, który wysłaliśmy naszym głosowaniem. Po pierwsze – konieczne jest wsparcie dla mieszkańców regionów. Po drugie – w wielu krajach, w tym w Polsce, potrzebujemy gazu jako paliwa przejściowego, choćby w ciepłownictwie. Może on pomóc radykalnie obniżyć emisje CO2, a przy tym – znacznie zmniejszyć smog czy zjawisko ubóstwa energetycznego – mówi Buzek.

Polska ma szansę na osiem miliardów euro z Funduszu, co oznacza, że będzie jego największym beneficjentem. Posłowie zgodzili się również, aby finansowanie wyniosło do 75 procent wartości projektu.

– Chciałbym, aby znaczna część tych środków poszła na rozwój OZE – w tym przydomowych mikroinstalacji prosumenckich czy wydajne systemy ciepłownicze i zastępowanie indywidualnych rozwiązań grzewczych opartych na węglu – tak istotne dla poprawy jakości powietrza w naszych miastach. Ponadto – na renowacje energetyczne budynków, ekologiczny transport miejski czy punkty ładowania samochodów elektrycznych. No i w końcu – na rewitalizację terenów pokopalnianych i poprzemysłowych, likwidację szkód górniczych w naszych miastach czy szeroko rozumiane innowacje i infrastrukturę społeczne – tak ważne z punktu widzenia codziennego komfortu i bezpieczeństwa życia mieszkańców naszych regionów górniczych – powiedział Jerzy Buzek.

EPP/Mariusz Marszałkowski

Powiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji może przyspieszyć rozmowy Polski z Komisją