Buzek: Chciałbym, aby znaczna część środków z FST poszła na rozwój OZE

3 lipca 2020, 11:45 Alert

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie kształtu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Zdaniem Jerzego Buzka, członka ITRE, znaczna część środków FST powinna zostać wykorzystana do rozwoju OZE. 

Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP
Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

ITRE chce więcej pieniędzy na transformację

Najważniejszym elementem przyjętym przez ITRE jest zwiększenie finansowego wkładu FTS z 7,5 mld euro do 44 mld euro w latach 2021-2027. Dodatkowo z funduszu skorzystają inwestycje gazowe.

– W ITRE odpowiadamy za całą politykę energetyczną Unii Europejskiej, w tym –  sprawiedliwą transformację naszych regionów węglowych – takich jak Śląsk, Zagłębie, Wałbrzych i Turoszów, Konin czy Bełchatów. Stąd tak ważny jest jasny sygnał, który wysłaliśmy naszym głosowaniem. Po pierwsze – konieczne jest wsparcie dla mieszkańców regionów. Po drugie – w wielu krajach, w tym w Polsce, potrzebujemy gazu jako paliwa przejściowego, choćby w ciepłownictwie. Może on pomóc radykalnie obniżyć emisje CO2, a przy tym – znacznie zmniejszyć smog czy zjawisko ubóstwa energetycznego – mówi Buzek.

Polska ma szansę na osiem miliardów euro z Funduszu, co oznacza, że będzie jego największym beneficjentem. Posłowie zgodzili się również, aby finansowanie wyniosło do 75 procent wartości projektu.

– Chciałbym, aby znaczna część tych środków poszła na rozwój OZE – w tym przydomowych mikroinstalacji prosumenckich czy wydajne systemy ciepłownicze i zastępowanie indywidualnych rozwiązań grzewczych opartych na węglu – tak istotne dla poprawy jakości powietrza w naszych miastach. Ponadto – na renowacje energetyczne budynków, ekologiczny transport miejski czy punkty ładowania samochodów elektrycznych. No i w końcu – na rewitalizację terenów pokopalnianych i poprzemysłowych, likwidację szkód górniczych w naszych miastach czy szeroko rozumiane innowacje i infrastrukturę społeczne – tak ważne z punktu widzenia codziennego komfortu i bezpieczeństwa życia mieszkańców naszych regionów górniczych – powiedział Jerzy Buzek.

EPP/Mariusz Marszałkowski

Powiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji może przyspieszyć rozmowy Polski z Komisją