Elektrownia Wodna Gubin przeszła niedawno kompleksową modernizację, która zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej kolejne 40 lat. Położona na stopniu piętrzącym wody Nysy Łużyckiej, elektrownia po modernizacji będzie generować o 10 procent więcej energii elektrycznej dla miasta Gubina i jego okolic. Dzięki wymianie trzech turbin oraz innych istotnych elementów technologicznych, wydajność elektrowni wzrosła do 4000 MWh rocznie, co pozwoli na zasilenie około 2000 gospodarstw domowych.
– Dzięki wymianie hydrozespołów wraz z ich zapleczem technologicznym daliśmy drugie życie zabytkowej elektrowni wodnej w Gubinie, która posłuży jeszcze mieszkańcom miasta i okolic przez wiele lat. Zwiększyliśmy jej wydajność do 4000 MWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii jest w stanie zasilić około 2000 gospodarstw domowych – powiedział Mariusz Dudziuk, dyrektor Biura Eksploatacji Elektrowni Wodnych Przepływowych w PGE Energia Odnawialna, cytowany w informacji.
W ramach modernizacji, dokonano wymiany turbin oraz wykonano roboty budowlane związane z adaptacją istniejących komór turbin. Zainstalowano także nowe generatory i urządzenia elektryki i automatyki. Warto podkreślić, że inwestycję prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków, ze względu na historyczny charakter obiektu.
Elektrownia Wodna Gubin należy do spółki PGE Energia Odnawialna z PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która zarządza łącznie 29 przepływowymi elektrowniami wodnymi o łącznej mocy przekraczającej 95 MW. Moc elektrowni w Gubinie po modernizacji wzrosła z 1,1 MW do 1,26 MW.
Całkowita wartość projektu „Modernizacja wyposażenia technologicznego EW Gubin” wyniosła prawie 8 mln zł, a finansowanie w wysokości 85 proc. pochodziło z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, zaś 15 proc. ze środków budżetu państwa. Celem programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” jest łagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na nie.
Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała