Rządowa tarcza antykryzysowa pomaga przetrwać firmom w czasie pandemii koronawirusa, ale również pozwoli im przywrócić tempo rozwoju po jej zakończeniu. BiznesAlert.pl ustalił, że po rozwiązania tarczy, chcą sięgnąć również firmy dystrybucyjne PGE, Taurona, Enei, Energi.
Spółki dystrybucyjne przygotowując się na trudności gospodarcze, chcą wykorzystać zapisy z tzw. tarczy antykryzysowej. O zwolnienie z podatku mogą wnioskować firmy różnej wielkości, w tym przemysłowe. Podobnie jak w przypadku innych zapisów tarczy antykryzysowej warunkiem zwrócenia się do gmin z wnioskiem o zwolnienie z podatku jest pogorszenie płynności finansowej lub wzrost zaległości płatniczych u części ich odbiorców. Rozwiązania tego typu mają rozważać PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator oraz Energa Operator.
W przypadku firm dystrybucyjnych warunek opisany wyżej jest spełniony ze względu na spadek dostaw energii elektrycznej do firm i tym samym spadek przychodów. Co więcej, firmy dystrybucyjne odnotowują już wzrost zaległości i opóźnień płatniczych.
Przedstawiciele firm energetycznych nieoficjalnie przyznają, że obawiają się pogłębienia powyższych, negatywnych trendów w następnych miesiącach oraz liczą na zrozumienie i współpracę samorządów. – Jesteśmy silnym podmiotem, który wydaje na inwestycje ponad miliard złotych. Dzięki nam działa kilka tysięcy lokalnych firm – wyjaśnia przedstawiciel firmy obsługującej Polskę środkową.
Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Roberta Zasiny należy wzmacniać firmy odpowiadające za ciągłość dostaw energii. – Spodziewając się gospodarczych turbulencji pokoronawirusowych, powinniśmy wspierać duże przedsiębiorstwa, by te dały impuls do rozwoju małych i średnich firm. Ponadto zapewnienie środków na stabilne funkcjonowanie przedsiębiorstw dystrybucyjnych, jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji, w której dostawy energii elektrycznej są elementem stabilizacji życia społecznego i gospodarczego – tłumaczy szef PTPiREE, a jednocześnie prezes Tauron Dystrybucja, w komentarzu dla BiznesAlert.pl.
Opracował Wojciech Jakóbik