EnergetykaOZE

TotalEnergies uruchamia największy projekt solarny w Europie. Słońce napędza Sewillę

Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

TotalEnergies zainaugurował w Sewilli swój największy w Europie kompleks solarny, który dzięki 400 tysiącom paneli fotowoltaicznych zasili energią 150 tysięcy hiszpańskich gospodarstw domowych.

Francuska firma TotalEnergies rozpoczęła działalność swojego największego w Europie projektu solarnego, zlokalizowanego w pobliżu miejscowości Guillena w prowincji Sewilla w Hiszpanii. Kompleks, obejmujący 400 tysięcy paneli fotowoltaicznych, ma moc wystarczającą do pokrycia rocznego zapotrzebowania na energię około 150 tysięcy hiszpańskich gospodarstw domowych.

Region Andaluzji stanowi dobre miejsce dla tego typu inwestycji, wspierając transformację energetyczną Europy. Projekt jest kluczowym elementem strategii TotalEnergies, która zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym firmy.

Firma w 2024 roku zainwestowała blisko 5 miliardów dolarów w niskoemisyjne źródła energii, z czego 4 miliardy przeznaczono na rozwój sektora elektrycznego, w tym odnawialnych źródeł energii.

W pierwszym kwartale 2025 roku TotalEnergies odnotował 23-procentowy wzrost produkcji energii elektrycznej, co pozwoliło osiągnąć kamień milowy, w którym energia elektryczna stanowiła ponad 10 procent sprzedaży firmy. Projekt w Sewilli wzmacnia pozycję Hiszpanii jako kluczowego rynku dla odnawialnych inwestycji TotalEnergies.

W pierwszym kwartale 2025 roku produkcja energii słonecznej w Europie wzrosła o ponad 30 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku, co wskazuje na dynamiczny rozwój sektora solarnego. Hiszpania, dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym i ambitnym planom klimatycznym, odnotowała od 2018 roku wzrost mocy solarnych o 190 procent, co plasuje ją wśród liderów w Europie.

Reuters / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X