AlertŚrodowisko

Energia Miast: To małe miejscowości najboleśniej odczują zmiany klimatu

Fot. Energia Miast

Fot. Energia Miast

To nie stolica Polski, a miasta i miasteczka najbardziej boleśnie odczuwają skutki katastrofy klimatycznej. Dlatego to samorządowcy powinni aktywnie kształtować politykę energetyczną Polski. Zrównoważona gospodarka komunalna, ciepłownictwo, ale i klastry energii czy otwarty dostęp do danych to największe wyzwania stojące przed progresywnymi samorządami. Z takimi wnioskami wychodzi Energia Miast, publikując raport „Zielony Renesans: Samorządowy podręcznik transformacji energetycznej” napisany przez zespół ekspertów Fundacji Instrat.

Raport Energii Miast

Od mniej więcej roku trwa zintensyfikowana debata nt. Polityki Energetycznej Polski do 2040. Im więcej ciekawych propozycji składają eksperci od energetyki i klimatu, tym bardziej Ministerstwo Energii je ignoruje. Samorządy wydają się być w tej dyskusji niestety równie ignorowane, ale również – z własnej winy – nieaktywne. Energia Miast proponuje włączenie liderów i liderek z ruchów miejskich, rad miasta czy ratuszów w ten dialog i współkształtowanie ścieżki sprawiedliwej transformacji energetycznej. Państwo na poziomie centralnym zdaje się abdykować i uciekać od odpowiedzialności, dlatego Energia Miast apeluje do regionów o wzięcie odpowiedzialności za zielony renesans.

O idei napisania podręcznika mówi jego współautor Michał Hetmański z think-tanku Instrat: – Naszym celem jest wyjście poza bezproduktywną dyskusję o tym, że unijne cele polityki energetycznej i klimatycznej są słuszne albo ambitne, ale stoją w poprzek krajowej polityce. W międzyczasie koszty realnych problemów – zanieczyszczenia powietrza, trudnej sytuacji elektrociepłowni czy rosnących cen energii elektrycznej – spadają na barki budżetów miast.

– Wyzwania klimatyczno-środowiskowe sprawią, że samorządom zabraknie środków na żłobki, przedszkola czy mieszkania komunalne – mówi Jan Śpiewak, wiceprzewodniczący Energii Miast i Prezes Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Łukasz Gibała, Przewodniczący Energii Miast, krakowski radny, lider klubu radnych i stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców dodaje: – Dlatego chcemy przenieść tę dyskusję z Warszawy w region, bo tu nie tylko powstają najciekawsze rozwiązania na rzecz poprawy jakości środowiska, walki ze smogiem czy produkcji taniej i czystej energii, ale od razu są wdrażane.

Premiera podręcznika Energii Miast odbyła się w Warszawie tuż po konwencjach programowych PiS, PSL i Kukiz’15 oraz publikacji programu Koalicji Obywatelskiej. W dyskusji nad nim wzięli udział przedstawiciele mediów ogólnopolskich i branżowych, eksperci z think-tanków, inwestorzy OZE oraz samorządowcy. Publikacja dostępna jest na stronie www.energiamiast.com/podrecznik oraz w bezpłatnej wysyłce na terenie całej Polski.

Energia Miast

Rapacka: Warszawa szykuje się na zmiany klimatu


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X