Estonia stawia na reaktory jądrowe BWRX-300

8 lutego 2023, 14:45 Alert

Estońska firma energetyczna Fermi Energia wybrała technologię GE Hitachi BWRX-300 do planowanej elektrowni jądrowej opartej o małe reaktory jądrowe. Docelowego w Estonii mogą powstać nawet cztery bloki jądrowe tego typu.

Reaktor BWRX-300 / fot. GE Hitachi
Reaktor BWRX-300 / fot. GE Hitachi

We wrześniu 2022 roku do składania ofert zaproszono firmy GE Hitachi, NuScale i Rolls-Royce. Fermi Energia planuje budowę małego rektora nowej generacji w Estonii, aby zapewnić swoim klientom produkcję energii elektrycznej niezależnie od pogody po stałej cenie od 55 €/MWh.

Technologia BWRX-300 została uznana za najbardziej odpowiednią do budowy w Estonii spośród trzech otrzymanych ofert. Jednym z czynników mających wpływ na ten wybór zaawansowany stan prac przygotowawczych w Darlington w Kanadzie, gdzie ma stanąć pierwsza jednostka tego typu.

Podobnie jak PKN Orlen, Fermi Energia zamierza współpracować z Kanadyjczykami by wykorzystać ich doświadczenie w projektowaniu i budowie reaktorów tego typu. – Wybór BWRX-300 przez polskie, szwedzkie i inne europejskie firmy daje pewność, że kompetencje i łańcuch dostaw wybranej technologii będą wystarczające w Europie – skomentował Kalev Kallemets, prezes zarządu Fermi Energia.

Aby budowa elektrowni jądrowej w Estonii mogła przejść do fazy realizacji, potrzebna jest jeszcze decyzja parlamentu zezwalająca na energetykę jądrową w Estonii i wskazanie odpowiedniej lokalizacji i opracowanie ustawodawstwa. Prezes Fermi Energia deklaruje, że uruchomienie elektrowni jądrowej w Estonii jest realistyczne realistyczne do świąt Bożego Narodzenia w 2031 roku.

Fermi/Daniel Radomski