AlertBezpieczeństwo

Polska i kraje bałtyckie jednoczą się w obliczu kryzysu granicznego. “Nasze bezpieczeństwo zaczyna się na granicach”

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Ireneusz Dorożanski / DWOT.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Ireneusz Dorożanski / DWOT.

Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę na Litwie, Łotwie i w Estonii i porozmawiał z premierami tych krajów. Dialog dotyczył bieżącej sytuacji na granicach z Białorusią oraz koordynacji wspólnych działań państw Unii Europejskiej. Estonia, Litwa i Łotwa deklarują chęć współpracy i solidarność z Polską.

W komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy, że od czerwca 2021 roku reżim Białorusi prowadzi wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. – Nielegalna migracja wspierana przez białoruskie służby ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach nasiliły się próby łamania integralności terytorialnej państw UE oraz prowokacje białoruskich służb – podaje kancelaria.

Premier podkreślił, że jako Unia Europejska i kraje sojuszu transatlantyckiego musimy być przygotowani na potencjalne zagrożenia oraz wypracować sprawne i skuteczne mechanizmy współpracy w obliczu kolejnych ataków i prowokacji.

– Bezpieczeństwo Estonii zaczyna się na granicach Polski, Litwy i Łotwy. Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za obronę tych granic – mówiła premier Estonii Kaja Kallas. Zapewniła też o gotowości do wsparcia Polski w działaniach zmierzających do ochrony granic. 19 listopada estońskie ministerstwo obrony poinformowało, że Estońskie Siły Zbrojne wyślą do Polski 100 żołnierzy w celu przeciwdziałania agresji hybrydowej. Trwają uzgodnienia dotyczące operacjonalizacji tego wsparcia – podaje Kancelaria.

Premier Litwy Ingrida Šimonytė podkreśliła, że Polska i Litwa współpracują ściśle w kwestiach związanych z atakiem hybrydowym na wschodnią granicę Unii Europejskiej. – Dzisiaj największy ciężar tego ataku hybrydowego, który prowadzony jest na wschodniej granicy Unii Europejskiej, przypada właśnie Polsce – powiedziała premier.

Premier Łotwy Artursa Krišjānisa Kariņša wskazał, że dzisiejsze wizyty premiera Mateusza Morawieckiego są bardzo ważne. Podkreślają one nasze wspólne stanowisko krajów bałtyckich i doprowadzą do jeszcze lepszej koordynacji działań. Jak podkreślił po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim – przez kryzys na granicy z Białorusią Europa bardziej się zjednoczyła.

– Dzisiaj na naszej wschodniej granicy mamy do czynienia z wojną hybrydową, w której bronią są migranci i dezinformacja – powiedział premier Morawiecki w Tallinie.

– Trwa wojna hybrydowa Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina przeciwko Unii Europejskiej. To największa od 30 lat próba destabilizacji Wspólnoty. Polska nie ulegnie szantażowi i zrobi wszystko, żeby bronić granic Unii Europejskiej, ze wsparciem naszych sojuszników – czytamy w komunikacie kancelarii.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Jędrzej Stachura

Polska i kraje bałtyckie odpowiadają na kryzys graniczny i zweryfikują Nord Stream 2

 


Powiązane artykuły

Moskwa Fot. Freepik

Rosja przejęła aktywa warte 50 mld dolarów w trzy lata wojny

Moskwa coraz mocniej centralizuje gospodarkę w model „twierdzy Rosja”. W trzy lata wojny na Ukrainie państwo skonfiskowało majątek o wartości...
Kijów ponownie celem rosyjskiego ataku: 2 zabitych, 13 rannych, foto: DSNS

Kijów ponownie celem rosyjskiego ataku: 2 zabitych, 13 rannych

Nocny zmasowany atak Rosji na Kijów zabił dwie osoby i rany u co najmniej 13 cywilów. Miasto stało się sceną...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X