Pełne magazyny mogą nie uchronić Europy przed brakiem gazu zimą

31 sierpnia 2022, 10:30 Alert

Stan europejskich magazynów gazu zapełnia się zgodnie z planem. Jednak nawet pełne magazyny nie zapewnią nam gwarancji na zimę. Ważniejsze jest rozsądne dysponowanie surowcem oraz racjonalne zużycie przez indywidualnych użytkowników.

Zawór gazowy. Źródło: freepik
Zawór gazowy. Źródło: freepik

Polityka gazowego szantażu

Po europejskich sankcjach nałożonych na Rosję, Gazprom znacząco obniżył dostawy gazu przez Nord Stream 1, który obecnie utrzymuje się na poziomie 20 procent maksymalnej przepustowości. Natomiast od dzisiaj do 2 września Rosja wstrzymała przepływ błękitnego paliwa ze względu na wcześniej zapowiedziane prace techniczne. To zmusiło państwa europejskie do gromadzenia surowców energetycznych. Obecne stany magazynowe w Europie wynoszą około 80 procent. To dobry wynik, ponieważ taki stan miał być osiągnięty do listopada bieżącego roku.

Pełne magazyny nie wystarczą

– Aby poradzić sobie z sytuacją kryzysową, redukcja popytu będzie nawet ważniejsza niż magazynowanie – powiedział agencji Reuters Simone Tagliapietra, pracownik think-tanku Bruegel. Pełne magazyny gazu mogłyby wystarczyć krajom europejskim na około trzy miesiące. Dlatego ważne jest oszczędne dysponowanie gazem podczas nadchodzącej zimy. Aby zapobiec zimowemu kryzysowi dostaw, każdego miesiąca kraje muszą zmniejszyć zużycie gazu do 15 procent poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Jeśli jednak kraje nie ograniczą zużycia paliwa, prawdopodobne jest, że europejskie magazyny gazu zostaną opróżnione do marca.

Europejska polityka oszczędności

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły pod koniec lipca, że tej zimy zmniejszą zużycie gazu o 15 procent w stosunku do średniego zużycia w latach 2017-2021. Zużycie gazu w Europie w pierwszej połowie sierpnia było o 11 procent niższe od średniej pięcioletniej. – Brak oszczędności gazu tej zimy znacznie utrudniłby napełnienie magazynów na przyszłą zimę. Gdyby tak się stało i Rosja odcięła przepływy, w przyszłym roku europejskie magazyny mogłyby zostać opróżnione do listopada – wynika z analizy Oxford Institute of Energy Studies.

Reuters/Wojciech Gryczka

Nord Stream 1 stoi i nie wiadomo czy ruszy, a Gazprom zarabia biliony