Naukowcy i aktywiści wzywają Brukselę do poparcia nowych technik genomowych

7 lutego 2024, 12:34 Alert

Ponad 1000 naukowców z 14 europejskich krajów zorganizowało demonstracje, wzywając europosłów do poparcia nowych technik genomowych (NGT) przed jutrzejszym głosowaniem w Parlamencie Europejskim. Nowa technologia ma uodpornić uprawy przed zmianami klimatu i zmniejszyć wykorzystanie pestycydów – podaje FOTA4Climate.

fot. Pixabay

Od wielu lat żywność genetycznie modyfikowana budzi obawy społeczeństwa o długofalowe skutki dla zdrowia i życia, jednak naukowcy podkreślają, że tego typu żywność jest bezpieczna. Demonstranci twierdzą, że technologia edycji genów pozwoli stworzyć uprawy, które zużywają mniej pestycydów, a także są bardziej odporne na choroby i bardziej odporne na zmiany klimatu

– Zasadniczo chodzi o to, czy Europa ufa naukowcom, czy nie – mówi dr Hidde Boersma, holenderski mikrobiolog i rzecznik WePlanet, który koordynował kampanię. – Społeczność naukowa jest w przeważającej mierze zjednoczona we wspieraniu NGT i jest gotowa do ich wykorzystania w celu radykalnego zmniejszenia stosowania pestycydów, stworzenia wydajnych upraw o wysokiej wydajności i odblokowania miliardów euro na rozwój. Nadszedł czas, aby odrzucić przesądy i uwierzyć w młodych europejskich naukowców – dodaje.

Co ważne, o poparcie zabiega również społeczność naukowa. 37 laureatów Nagrody Nobla i ponad 1500 naukowców napisało w zeszłym miesiącu do posłów Parlamentu Europejskiego, wzywając ich do „odrzucenia mroku antynaukowego podsycania strachu” w obliczu zaciekłej kampanii prowadzonej przez aktywistów anty-GMO.

– Byliśmy zdumieni demonstracją poparcia dla NGT ze strony społeczności naukowej. Ponad 1000 naukowców z 14 krajów podejmujących skoordynowane działania jednego dnia to historyczny dowód zaangażowania naukowców w budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości. Miejmy nadzieję, że posłowie do PE podzielą to zaangażowanie podczas jutrzejszego głosowania! – powiedział Joel Scott-Halkes, dyrektor ds. kampanii w WePlanet.

Akcja była koordynowana przez WePlanet, międzynarodową ekohumanistyczną organizację pozarządową, która prowadzi również kampanie na rzecz energii jądrowej, rolnictwa komórkowego i rewildingu dużych obszarów Europy.

FOTA4Climate / Jacek Perzyński

Bruksela chce uspokoić rolników, gdy skrajna prawica wzmaga protesty