Banki rozwoju Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii oraz EBI będą współpracować na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i potencjału obronnego Europy – poinformował w piątek Bank Gospodarstwa Krajowego. Instytucje będą współfinansować badania i rozwój przemysłu oraz infrastrukturę w tym obszarze.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przekazał, że instytucje finansowe wspierające inwestycje z Francji, Niemiec, Włoch, Polski i Hiszpanii oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wspólnie chcą działać na rzecz zwiększenia potencjału Europy w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Sześciu długoterminowych inwestorów – Caisse des Depôts, Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), Cassa Depositi e Prestiti (CDP), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Instituto de Crédito Oficial (ICO) oraz EBI – zadeklarowało chęć pogłębiania współpracy i szukania nowych możliwości wspólnych działań.
Porozumienie ogłoszono w piątek w Warszawie podczas spotkania prezesów instytucji zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Długoterminowych Inwestorów (ELTI), którego gospodarzem był BGK.
Jak wskazał bank, współpraca ma dotyczyć inwestycji oraz potencjalnego wspólnego finansowania projektów w takich obszarach jak: badania i rozwój, przemysł oraz infrastruktura. Dodał, że to część szerszego planu, by budować silniejszą Unię Europejską i reagować na nowe zagrożenia związane z sytuacją geopolityczną.
W ocenie prezesa BGK Mirosława Czekaja wspieranie bezpieczeństwa i obronności to dziś nie tylko kwestia odpowiedzialności społecznej, ale także integralna część niedawno zaprezentowanej strategii biznesowej banku do 2030 roku.
– Międzynarodowa współpraca w tym obszarze ma kluczowe znaczenie, a dzisiejsza inicjatywa to kolejny dowód na to, że potrafimy skutecznie działać razem. W obliczu nowych wyzwań – geopolitycznych i gospodarczych – wspólnie z naszymi partnerami poszukujemy rozwiązań, które wzmacniają odporność Europy i sprzyjają stabilności regionu – powiedział Czekaj.
Caisse des Dépôts Group Caisse des Dépôts i jej spółki zależne tworzą publiczną grupę inwestorów długoterminowych służącą interesowi ogólnemu i rozwojowi gospodarczemu obszarów lokalnych. Natomiast Cassa Depositi e Prestiti (CDP) jest krajową instytucją rozwoju, która wspiera włoską gospodarkę od 1850 r. Głównym celem CDP jest przyspieszenie rozwoju przemysłowego i infrastrukturalnego Włoch.
BGK / PAP / Biznes Alert