Europa zmniejszyła zużycie gazu o prawie jedną piątą, ale Polska nie zrealizowała celu

20 kwietnia 2023, 10:30 Alert

Zużycie gazu ziemnego w Unii Europejskiej spadło w okresie sierpień 2022-marzec 2023 roku o 17,7 procent przez kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom. Polska nie zrealizowała celu unijnego, choć też oszczędzała zużycie.

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)
Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

Ten spadek oznacza realizację celu redukcji zużycia w Unii Europejskiej wyznaczony na poziomie 15 procent w badanym okresie. To element planu REPowerEU, który zakłada jak najszybsze porzucenie rosyjskich paliw kopalnych. Większość krajów unijnych zrealizowała ten plan, jednak nie Polska, która zmniejszyła zużycie o 12,5 procent. Oprócz niej nie dały rady Irlandia, Słowacja, Hiszpania, Słowenia i Belgia. Najgorszy wynik uzyskała Irlandia (-0,2 procent). Największy spadek zużycia został zanotowany w Finlandii (55,7 procent). Litwa obniżyła zużycie o 40,5 procent, a Szwecja o 37,2 procent).

Warto przypomnieć, że pomimo rekordowych cen gazu wywołanych kryzysem energetycznym, który wynikał z ograniczenia podaży przez rosyjski Gazprom, szereg krajów wprowadził subsydia osłabiającego oddziaływanie ekonomiczne na najwrażliwszych odbiorców, jak mrożenie cen gazu w Polsce. Cel redukcyjny w Unii Europejskiej nie uwzględniał sankcji za jego niewykonanie. Został przedłużony o kolejny rok, bo Komisja Europejska obawia się ciągu dalszego kryzysu energetycznego.

Eurostat/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)