Resort klimatu ostrzega przed fałszywymi linkami dotyczącym podwyżek energii

6 czerwca 2024, 09:15 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska przestrzega przed używaniem niesprawdzonych linków, które mają pomóc uniknąć podwyżek cen za gaz, energię elektryczną i ciepło. Fałszywe odnośniki mogą prowadzić do wyłudzenia danych, oszustw lub dezinformacji.

Haker. Źródło: freepik
Haker. Źródło: freepik

Ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat przestrzegający przed klikaniem w linki, które mają pomóc uniknąć podwyżek cen gazu, energii elektrycznej i ciepła. Resort zauważa, że korzystanie z niesprawdzonych linków to jeden ze sposobów na wyłudzanie danych, oszustwa i szerzenie dezinformacji.

Resort radzi:

  • Przed kliknięciem w link zawierający niepokojącą treść zastanów się, czy nie zawiera podejrzanych treści.
  • Nie klikaj w linki „jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła”. Pamiętaj, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez składania wniosków.
  • Teraz nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. Jeśli będziesz zainteresowana/y bonem energetycznym to dopiero od pierwszego sierpnia 2024 roku będziesz mogła/mógł złożyć wniosek do urzędu gminy / ośrodka pomocy społecznej.
  • Na drugą połowę 2024 roku zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.
  • W drugiej połowie 2024 roku zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla około 3,5 milionów gospodarstw domowych o niższych dochodach.
  • Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Jednocześnie ministerstwo informuje o zmianach jakie zostaną wprowadzone pierwszego lipca bieżącego roku. Cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh, bez względu na zużycie. W przypadku samorządów terytorialnych i podmiotów ważnych z uwagi na użyteczność publiczną (żłobki, szpitale czy domy pomocy społecznej), cena zostanie na obecnym poziomie 693 zł/MWh. Identyczna kwota będzie dotyczyła małych i średnich przedsiębiorstw. Najubożsi zostaną objęci jednorazowym świadczeniem pieniężnym w postaci bonu energetycznego. Program dotyczy gospodarstw domowych, które mają dochód do 2500 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych lub 1700 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Wysokość świadczenia zależna jest od liczby osób w gospodarstwie domowym. Wnioski można składać w gminie od pierwszego sierpnia do 30 września 2024 roku.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Marcin Karwowski

Karwowski: Jak żyć bez prądu? Lekcja z Ukrainy